Stoltenberg: NATO nie dąży do konfrontacji z Rosją

Świat
Stoltenberg: NATO nie dąży do konfrontacji z Rosją
PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił w czwartek w Berlinie, że wzmocnienie sił we wschodnich krajach członkowskich jest "nie po to, by wywołać konflikt, ale by zapobiec konfliktowi". - Nie jesteśmy w stanie nowej zimnej wojny z Rosją - podkreślił.

- Wzmacniamy naszą (zdolność) obrony kolektywnej nie po to, by wywołać konflikt, ale by zapobiec konfliktowi - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Berlinie.

 

- Nie chcemy konfrontacji z Rosją. Wręcz przeciwnie, dążymy do bardziej konstruktywnych stosunków z Rosją - dodał Stoltenberg.

 

W lutym ministrowie obrony Sojuszu podjęli decyzję o wzmocnieniu obecności wojskowej na wschodniej flance NATO, czyli m.in. w Polsce. Wojskowi planiści zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów (po kilkuset żołnierzy) w różnych krajach regionu. Wciąż nie zapadła ostateczna decyzja dotycząca m.in. wielkości tych sił ani państw, do których miałyby one trafić, ale wiadomo, że chodzi m.in. o kraje bałtyckie.

 

Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść na lipcowym szczycie NATO w Warszawie, ale plany wzmocnienia obecności Sojuszu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej już budzą sprzeciw Rosji.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie