"Prosimy zostańcie". List miłosny ludzi kultury do Brytyjczyków

Świat
"Prosimy zostańcie". List miłosny ludzi kultury do Brytyjczyków
Flickr.com/Iker Merodio

Ponad 140 przedstawicieli świata kultury, nauki i sportu z całej Europy, w tym m.in. Agnieszka Holland i Andrzej Wajda, podpisało "list miłosny" do W. Brytanii, w którym zachęcają brytyjskich wyborców do poparcia członkostwa ich kraju w Unii Europejskiej.

"Prosimy, zostańcie" - zaapelowali sygnatariusze. List został opublikowany w czwartkowym wydaniu tygodnika "The Times Literary Supplement", który kiedyś był dodatkiem do dziennika "The Times", a od 1914 r. jest oddzielnym tytułem poświęconym literaturze i kulturze. Publikowali w nim m.in. Milan Kundera, Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa.

 

 

 

 

"Cenimy obecność Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej"

 

"Nie próbujemy sprzedać swoich argumentów ani kupić waszej przychylności. To nie jest traktat, manifest, ani z pewnością żaden wykład. Możecie nazwać to listem miłosnym" - napisali autorzy, podkreślając, że uznają, iż decyzja zależy tylko i wyłącznie od brytyjskich wyborców.

 

"Jeśli jednak pomoże to niezdecydowanym w podjęciu decyzji, chcemy powiedzieć, jak bardzo cenimy sobie obecność Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej" - podkreślili.

 

W zróżnicowanej grupie osób, które podpisały się pod listem są laureatki literackiej Nagrody Nobla Elfriede Jelinek i Herta Mueller, a także znani naukowcy, przedstawiciele świata kultury, sportu, a także gastronomii (m.in. szefowie kuchni z gwiazdką Michelin).

 

Polskę reprezentują reżyserki Agnieszka Holland i Małgorzata Szumowska, reżyserowie Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi, a także kompozytor Krzysztof Penderecki i urodzony w Londynie producent nagrodzonego Oskarem filmu "Tsotsi" Peter Fudakowski.

 

Referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się w czwartek, 23 czerwca.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze