Parlament Europejski chce powołania komisji śledczej ws. Panama Papers

Świat
Parlament Europejski chce powołania komisji śledczej ws. Panama Papers
Flickr.com/European Parliament

Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego (przewodniczący PE i szefowie ugrupowań politycznych) przygotowała propozycję powołania komisji śledczej do zbadania sprawy Panama Papers. Europarlament będzie głosował nad propozycją Konferencji podczas sesji plenarnej w Strasburgu 8 czerwca.

Komisja ma liczyć 65 członków. Ich zadaniem będzie zbadanie domniemanego dopuszczenia się naruszeń prawa i nadużyć przez Komisję Europejską bądź państwa członkowskie, jeśli chodzi o stosowanie unijnego prawa dotyczącego prania pieniędzy, unikania podatków i uchylania się od płacenia podatków.

 

Po przyszłotygodniowym głosowaniu, komisja śledcza będzie miała dwanaście miesięcy na sporządzenie sprawozdania. Przy okazji publikowania komunikatu, PE przedstawił również zasady dotyczące utworzenia komisji śledczej oraz pełny zapis wniosku.

Ucieczka do rajów podatkowych

 

Na początku kwietnia niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" poinformował, że wszedł w posiadanie zawierającej 11,5 mln dokumentów bazy danych panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych. To dało początek aferze "Panama Papers".

 

ICIJ sugerowało wówczas, że 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz ich rodziny bądź krąg przyjaciół, ma powiązania z firmami czy funduszami offshore.

 

polsatnews.pl

 

po/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie