Mogherini: Polska jest silnym członkiem rodziny UE. Szefowa unijnej dyplomacji z wizytą w Polsce

Polska
Mogherini: Polska jest silnym członkiem rodziny UE. Szefowa unijnej dyplomacji z wizytą w Polsce
PAP/Jacek Turczyk

- Polityka bezpieczeństwa, Partnerstwo Wschodnie, warszawski szczyt NATO, Nord Stream2, relacje Unia Europejska-Rosja to tematy czwartkowego spotkania z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini - poinformował prezydent Andrzej Duda. Mogherini zaznaczyła, że ceni fakt, iż Polska "przyczynia się do rozwoju Unii w tak zdeterminowany sposób"

Mogherini podkreśliła, że odwiedza Polskę na miesiąc przed szczytem NATO, który odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Poinformowała, że kilka dni temu spotkała się z sekretarzem generalnym NATO, by "przygotować wyniki szczytu w zakresie współpracy UE-NATO".

 

- Pracujemy nadal nad wspólną deklaracją, prace postępują dobrze, gdyż współpracujemy z NATO w wielu wspólnych dziedzinach, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenia hybrydowe, nasze działania wojskowe także w basenie Morza Śródziemnego, Egejskiego, a szczególną uwagę zwracamy na zagrożenia cybernetyczne - powiedziała Mogherini.

 

Dodała, że rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły też "wielu kryzysów, które istnieją wokół UE" i roli Polski w "rozwiązaniu niektórych z tych kryzysów, a także zapobiegania innym". Mogherini wymieniła w tym kontekście kryzys na Ukrainie podkreślając, że UE nadal uważa, że wszystkie strony muszą wdrożyć porozumienia mińskie.

 

Wkład Polski w politykę zagraniczną "niezwykle istotny"

 

Jej zdaniem wkład, który wnosi Polska do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE jest niezwykle istotny, a Polacy są tego świadomi. - Z tego, co widzę w Brukseli, Polska jest bardzo mocnym państwem członkowskim, bardzo silnym członkiem rodziny. Wiem, jak silne przekonania mają Polacy na temat członkostwa w UE - mówiła szefowa unijnej dyplomacji.

 

Mogherini podkreśliła, że odwiedza "Polskę również dlatego, by przesłać bardzo jasny komunikat, iż to poczucie jest podzielane we wszystkich zakątkach UE". - Fakt, że Polska przyczynia się do rozwoju UE w tak zdeterminowany sposób jest czymś, co bardzo cenimy - dodała.

 

Wspólne stanowisko ws. relacji UE-Rosja

 

Po spotkaniu prezydent powiedział, że rozmowy z wysoką przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa dotyczyły najważniejszych spraw w przestrzeni europejskiej i atlantyckiej, czyli związanych z polityką bezpieczeństwa, m.in. w kontekście Europejskiej Strategii Globalnej, przygotowywanej przez szefową unijnej dyplomacji.

 

Tematyka spotkania dotyczyła także Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy między UE i NATO w perspektywie zbliżającego się szczytu Sojuszu w Warszawie - powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda rozmawiał z Federiką Mogherini także o relacjach UE-Rosja. - Bardzo dziękuję pani minister za - można powiedzieć - nasze wspólne stanowisko, które jest jednoznaczne, a mianowicie, że sprawą absolutnie podstawową dzisiaj jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i w tym kontekście musimy tę sprawę rozpatrywać. Tutaj niezwykle istotna jest realizacja porozumień mińskich i normalizacja sytuacji na Ukrainie tak, aby Ukraina odzyskała kontrolę nad swoimi granicami. Także w tym kontekście należy patrzeć na kwestię sankcji wobec Rosji - podkreślił prezydent.

 

Waszczykowski: realcje NATO-UE zacieśniają się

 

 

- Mówiliśmy o tym, że relacje NATO-UE się w tej chwili zacieśniają. Żartowaliśmy, iż jeden z zamrożonych konfliktów w Europie przestaje istnieć, zostaje odmrożony, jeśli inne pójdą tym tropem, to Europa polepszy swoją sytuację międzynarodową, sytuację bezpieczeństwa - powiedział szef polskiej dyplomacji. - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini.

 

Według szefa MSZ podczas rozmowy z wysoką przedstawiciel w Warszawie omówiona została kwestia przygotowywanej przez nią strategii globalnej UE - dokumentu, który - jak podkreślił minister spraw zagranicznych - będzie przygotowywany i publikowany za kilka tygodni przez Mogherini. Dodał, że dokument ten "opisuje świat, Europę i przedstawia instrumenty, którymi możemy oddziaływać".

 

Jak zaznaczył, istotne jest również to, że strategia zostanie przedstawiona tuż przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie. - Zakładamy, że przynajmniej na jednej sesji, gdzie będziemy rozmawiać o relacjach NATO z Unią Europejską, będzie jednym z podstawowych dokumentów do debaty - mówił szef MSZ.

 

Podczas rozmowy - jak relacjonował minister - poruszona została również kwestia Partnerstwa Wschodniego i relacji z sześcioma krajami uczestniczącymi w tym programie. - Każdy z nich jest na innym etapie współpracy - zaznaczył.

 

Kolejnym problemem omówionym podczas rozmowy była kwestia Bliskiego Wschodu i możliwości rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a także sytuacja w Syrii i Libii.

 

PAP

mr/wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie