Celnicy w piątek mogą nie pojawić się w pracy. Ma to być protest przeciwko rządowej reformie służby

Polska
Celnicy w piątek mogą nie pojawić się w pracy. Ma to być protest przeciwko rządowej reformie służby
Protest izby celnej w Przemyślu - 2 czerwca, fot. PAP/Darek Delmanowicz

3 czerwca celnicy mają zrobić sobie dzień wolny - dowiedział się nieoficjalnie reporter Polsat News. We wtorek przewodniczący Związku Zawodowego Służby Celnej Sławomir Siwy wystosował list otwarty do szefa służby finansów Mariana Banasia. Napisał w nim m.in., że "wszyscy funkcjonariusze celni Rzeczypospolitej Polskiej wyrażają sprzeciw wobec Pana działań".

- To spontaniczne, oddolne działania, które trwają już od pewnego czasu - powiedział polsatnews.pl Sławomir Siwy zapytany, o to czy związki zawodowe planują zorganizowaną akcję.


Zapytany o to, czy to możliwe, że jutro w wielu miejscach celnicy nie pójdą do pracy, Siwy odpowiedział, że to "bardzo prawdopodobne". Dodał również, że nikt z ministerstwa finansów nie "złożył deklaracji publicznej", dotyczącej wycofania się z planów zmian w systemie emerytalnym.

 

W liście Siwy odniósł się do wydanego przez Banasia po pikiecie celników, która odbyła się 13 maja, komunikatu oraz jego  słów wypowiedzianych w Poznaniu 30 maja. Zdaniem Siwego były to działania "oczerniające funkcjonariuszy celnych". Dodał, że "wszyscy" celnicy wyrażają sprzeciw wobec działań Banasia.


Kontrowersyjny pomysł zmian w systemie emerytalnym


Celnicy są przeciwni m.in. zmianom w systemie emerytalnym. Emerytury mundurowe, zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa finansów i wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, miałaby otrzymać tylko wąska grupa funkcjonariuszy. Uprawnień do takiej emerytury nie posiadaliby m.in. pracownicy obsługi kadrowej i finansowej oraz zajmujący się logistyką. Celnicy chcą, aby nowy system emerytalny objął wszystkich funkcjonariuszy i domagają od Banasia "poparcia dla jednolitego w stosunku do wszystkich funkcjonariuszy zastosowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego".


"To co Pan proponuje pamięta czasy poprzedniego ustroju, gdzie władza nie liczyła się z zasadami państwa prawnego oraz ignorowała zasadnicze gwarancje poszanowania praw człowieka zawartych w Konstytucji" - zauważył w liście do szefa służb celnych Siwy.


"Pana ignorancja wyraża się w oderwanej od regulacji prawnych, zawartych w Konstytucji (zasada równości oraz demokratycznego państwa prawnego), podziale funkcjonariuszy na tych co mają podlegać zaopatrzeniowemu systemowi emerytalnemu i na tych co nie mają podlegać" - podkreślił szef związków zawodowych.


"Nawet w swoim ułomnym toku rozumowania nie jest Pan konsekwentny, bo w miarę wzrostu napięcia w Służbie Celnej obiecuje Pan włączyć kolejne grupy funkcjonariuszy w celu zapewnienia spokoju na przejściach granicznych w związku ze zbliżającym się Szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży" - dodał.


Największy protest celników w historii


13 maja od była się w Warszawie największa pikieta w historii Służby Celnej. Ponad tysiąc funkcjonariuszy i pracowników przez dwie godziny protestowało w piątek przed gmachem Ministerstwa Finansów. Chcieli zatrzymania prac nad reformą Krajowej Administracji Skarbowej, uszczelnienia systemu podatkowego i emerytur takich jakie mają inne służby mundurowe.


- W programach, jakie były zapowiadane było wzmocnienie służby celnej. W chwili obecnej czujemy, że to idzie w zupełnie innym kierunku - powiedziała wtedy Polsat News wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego "Celnicy PL" Edyta Biernat.


Celnicy oburzeni są również stanowiskiem Ministerstwa Finansów oraz wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. systemu emerytur mundurowych. Miałaby je otrzymać tylko wąska funkcjonariuszy.


Według resortu finansów emerytury mundurowe powinny przysługiwać m.in. celnikom zajmującym się zwalczaniem przestępczości oraz pracującym w oddziałach granicznych. Celnicy chcą, aby nowy system objął wszystkich funkcjonariuszy.


Przedstawiciele celników podkreślali, że wypełnienie wyroku TK i przyznanie emerytur mundurowych wszystkim funkcjonariuszom to główny postulat międzyzwiązkowego komitetu protestacyjnego porozumienia Związków Zawodowych Służby Celnej, który powstał 9 maja. W jego skład weszły: Zrzeszenie ZZ Służby Celnej, Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej oraz ZZ Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy.


Minister finansów dąży do "demontażu Służby Celnej"


Zdaniem protestujących minister finansów dąży do demontażu Służby Celnej poprzez utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, której utworzenie jest planowane na 1 stycznia 2017 r., mimo że Prawo i Sprawiedliwość wykreśliło tę koncepcję ze swojego programu.


Jak podkreślili protestujący minister "nie podjął zapowiadanych przez PiS działań w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego, marginalizacji szarej strefy i przestępczości zorganizowanej działającej w sferze zadań Służby Celnej" oraz neguje obywatelski projekt ustawy, który przewiduje objęcie systemem emerytur mundurowych wszystkich funkcjonariuszy Służby Celnej.


W marcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. TK zauważył, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo wielu cech wspólnych tych służb, takich jak pełna dyspozycyjność i podległość służbowa, możliwość przeniesienia na inne stanowisko służbowe, wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach, a niekiedy nawet praca na takich samych warunkach i równych zasadach.

 

polsatnews.pl, Polsat News, PAP

am/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie