Biały tygrys i czarny niedźwiedź maskotkami zimowych igrzysk w 2018 roku

Sport
Biały tygrys i czarny niedźwiedź maskotkami zimowych igrzysk w 2018 roku
PAP/EPA/PARK WON-IL - POCOG

Biały tygrys "Soohorang " wygrał rywalizację o miano maskotki najbliższych zimowych igrzysk olimpijskich w południowokoreańskim PyeongCzang w 2018 roku. Czarny niedźwiedź "Bandabi" będzie towarzyszył zawodom paraolimpijskim. 23. zimowe igrzyska olimpijskie rozegrane zostaną w dniach 9-25 lutego 2018 roku, natomiast 12. paraolimpijskie 9-18 marca.

Zwierzęta, które zainspirowały twórców maskotek, są bardzo popularne na Półwyspie Koreańskim i mają swoje miejsce w miejscowym folklorze. Biały tygrys uważany jest za opiekuna wszystkich zwierząt, natomiast czarny niedźwiedź symbolizuje silną wolę i odwagę.

 

Tygrys bardzo spodobał się szefowej komisji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nadzorującej przygotowania do ZIO 2018 Szwedce Gunilli Lindberg.

 

- To bardzo ładne zwierzę i bardzo mocno związane z kulturą koreańską - powiedziała.

 

Następcy niedźwiedzia Hodori

 

Stolica kraju - Seul - gościła uczestników letnich igrzysk olimpijskich w 1988 roku i wtedy maskotką imprezy był niedźwiedź Hodori.

Publiczna prezentacja maskotek igrzysk w 2018 roku odbędzie się w Seulu i PyeongChang w czerwcu.

 

Gospodarz igrzysk w 2018 roku został wybrany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski 6 lipca 2011 roku w Durbanie. PyeongChang wygrał już w pierwszej rundzie głosowania, uzyskując 63 głosy. Południowokoreańskie miasto już dwukrotnie ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 i 2014 roku, lecz bezskutecznie.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie