Andrzej Niemczyk nie żyje

Sport

Były trener reprezentacji siatkarek zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 72 lata. Ze "Złotkami" zdobył dwa razy mistrzostwo Europy. O śmierci Andrzeja Niemczyka Polski Związek Piłki Siatkowej poinformowała jego córka Małgorzata, w przeszłości także siatkarka.

Andrzej Niemczyk w 2003 i 2005 roku poprowadził reprezentację polskich siatkarek do mistrzostwa Europy. Po tym jego zespół nazwano "Złotkami".  Dzięki nim i charyzmatycznemu trenerowi kobieca siatkówka, ignorowana przez kilka dekad, stała się ulubioną dyscypliną Polaków. Zawodniczki - gwiazdami mediów i narodowym skarbem.

 

 

Legendarny szkoleniowiec zmagał się od lat z chorobami nowotworowymi.

 

 

 

Andrzej Niemczyk urodził się w Łodzi w 1944 roku, ukończył warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. Wrócił do rodzinnego miasta i karierę siatkarską zaczynał w drużynie Społem Łódź. Grał też w Stali Mielec i reprezentacji Polski. Wycofał się w połowie lat sześćdziesiątych i poświęcił wyłącznie pracy trenerskiej z kobietami. Stworzył od podstaw drużynę ChKS Łódź, która stopniowo awansowała i w 1976 roku zdobyła mistrzostwo Polski. Rok wcześniej został trenerem reprezentacji Polski. Drużyna, która w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zdobywała medale na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Europy i Świata, pod rządami Andrzeja Niemczyka nie odniosła spektakularnych sukcesów. Na Mistrzostwach Europy w Finlandii w 1977 roku doszła do czwartego miejsca i rozczarowany trener podał się do dymisji.

 

Kolejne dwie dekady spędził za granicą. Przez blisko dziewięć lat prowadził narodową reprezentację Niemiec. Z drużyną Bayer Lohhof siedem razy zdobywał mistrzostwo kraju. Później z zespołami z Ankary i Istanbułu czterokrotnie zdobył mistrzostwo Turcji.

 

Pierwsze i drugie złoto; pierwszy i drugi nowotwór

 

W 2003 roku po raz drugi podjął wyzwanie i stanął na czele reprezentacji Polski. Tym razem okazał się wybawcą drużyny, w której grała jego córka Małgorzata Niemczyk, późniejsza posłanka Platformy Obywatelskiej. Polki zdobyły złoty medal na Mistrzostwach Europy w Turcji. Uwielbiany przez zawodniczki trener stał się bohaterem narodowym i powtórzył sukces w 2005 roku na Mistrzostwach Europy w Chorwacji.

 

Już jako były selekcjoner regularnie komentował wydarzenia sportowe, był stałym gościem Telewizji Polsat Sport, szczególnie podczas mistrzostw świata siatkarzy w 2014 roku. Znany był z wyrazistych, często krytycznych opinii. W 2010 roku startował w wyborach do rady miejskiej w Łodzi, był też członkiem Rady Nadzorczej piłkarskiego klubu Widzew Łódź.

 

Andrzej Niemczyk odnosił zwycięstwa nie tylko w sporcie. Przez osiem lat walczył z wyjątkowo złośliwym nowotworem węzłów chłonnych. Mimo, że prognozy były beznadziejne trener nie poddawał się i nie przerywał pracy.  Nie przyjmował do wiadomości, że nowotwór może go pokonać. Wygrał pojedynek z rakiem węzłów chłonnych, ale niestety w tym roku nastąpiło zaostrzenie objawów nowotworu płuc. 

 

Polsat News, polsatnews.pl, foto: PAP/Grzegorz Michałowski

 

 

 

 

 

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie