12,5 mln zł wyłudzonego VAT na handlu nielegalnym paliwem. Policja rozbiła grupę przestępczą

Polska
12,5 mln zł wyłudzonego VAT na handlu nielegalnym paliwem. Policja rozbiła grupę przestępczą
Pixabay.com

Podatek VAT w wysokości przynajmniej 12,5 mln zł miała wyłudzić na nielegalnym handlu paliwem zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji z Poznania. Zatrzymanych zostało 7 osób, w tym szef grupy.

Według dotychczasowych ustaleń, przestępczy proceder miał trwać ok. dwóch lat. Podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. słupy nie odprowadziły co najmniej 12,5 mln zł należności wobec skarbu państwa od sprowadzonego z Niemiec i wprowadzonego do obrotu na terenie Polski oleju napędowego.


Zespół prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji podał w czwartek, że według szacunków grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w około 100 cystern nielegalnego paliwa tygodniowo.


Usłyszeli zarzuty


Policjanci CBŚP z Poznania zatrzymali członków grupy wspólnie z funkcjonariuszami wywiadu skarbowego poznańskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. W procederze miały brać udział osoby z Gdańska, Szczecina i województwa wielkopolskiego.


Sześciu zatrzymanym osobom poznańska prokuratura zarzuciła przestępstwa karne skarbowe i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo jedna z osób usłyszała zarzut kierowania grupą przestępczą, a wszystkie - prania brudnych pieniędzy.


Podejrzanym, mężczyznom i kobiecie, grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie