Sejm Dzieci i Młodzieży obraduje na XXII sesji

Polska
Sejm Dzieci i Młodzieży obraduje na XXII sesji
PAP/Paweł Supernak

Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości - to hasło przewodnie tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży, który w środę w Dniu Dziecka zebrał się w siedzibie parlamentu. Jest to jego XXII sesja.

Młodych ludzi przywitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przekazał głos marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży Jakubowi Żebrowskiemu z Zespołu Szkół Salezjańskich im. Księdza Bosko w Łodzi. Uderzając trzy razy laską marszałkowską otworzył on obrady izby i powitał gości specjalnych, wśród których są: minister edukacji Annę Zalewską, rzecznika praw dziecka Marka Michalaka i prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego.

 

Kształtowanie postaw patriotycznych


Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.


Celem XXII sesji jest kształtowanie postaw patriotycznych, rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, upowszechnianie wiedzy o miejscach pamięci i ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej. Dlatego w tym roku zadaniem uczniów ubiegających się o mandat dziecięcego posła było podjęcie działań zmierzających do zwiększenia znaczenia pamięci historycznej w społeczności lokalnej.


Do projektu zgłosiło się 626 dwuosobowych zespołów. Uczniowie z zespołów, które przedstawiły i zrealizowały najbardziej interesujące plany działań, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży.


W połowie maja spotkali się oni na posiedzeniach komisji problemowych, gdzie przy pomocy sejmowych legislatorów, opracowali projekt uchwały dotyczącej tematu bieżącej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wybrali też m.in. marszałków. Zdecydowano, że obrady 1 czerwca poprowadzą: Jakub Żebrowski (Zespół Szkół Salezjańskich im. Księdza Bosko w Łodzi), Kacper Szymczak (Prywatne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie) oraz Igor Żarnowski (II Liceum Ogólnokształcące w Piszu).

 

Pierwszy taki parlament w Europie


Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.


Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku z inicjatywy prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej i wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko. Tematem sesji była "Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa". Była to odpowiedź na trwające wówczas działania wojenne na terenie byłej Jugosławii, które przerodziły się w najbardziej krwawy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej.


W następnych sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży poruszano takie kwestie jak m.in. ekologia, ekorozwój, globalizacja, szkoła, samorząd uczniowski, praca dzieci. Od początku działalności dziecięcego Sejmu sesja nie odbyła się jedynie w 1999 roku.

 

Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Obecnie tego rodzaju dziecięco-młodzieżowe parlamenty działają m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.


Głównym organizatorem XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie