Pielęgniarki z CZD odrzuciły propozycje dyrekcji

Polska
Pielęgniarki z CZD odrzuciły propozycje dyrekcji
PAP/Leszek Szymański

Większość punktów porozumienia została omówiona, pozostał jeden sporny punkt - poinformowała w środę po godz. 22 przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych w Centrum Zdrowia Dziecka Magdalena Nasiłowska. Rozmowy pomiędzy protestującymi a dyrekcją mają być wznowione w czwartek.

Strajk w stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" trwa już ponad tydzień. W środę kolejny dzień toczyły się negocjacje między dyrekcją szpitala a protestującymi pielęgniarkami. Przez cały dzień obie strony nie chciały informować o przebiegu rozmów.

 

Późnym wieczorem Nasiłowska poinformowała dziennikarzy, że negocjacje z dyrekcją zakończyły się ok. godz. 21, a obie strony powrócą do rozmów w czwartek. - Większość punktów została omówiona i można powiedzieć, że (dyrekcja) jest gotowa do podpisania, poza jednym. Po sprawdzeniu tych punktów może będzie porozumienie, na razie nie ma - powiedziała. Nasiłowska nie wyjawiła, co jest punktem spornym. Kolejny raz powiedziała, że pielęgniarki wrócą do pracy, gdy uda się wypracować porozumienie.

 

Manifestacja przed Centrum Zdrowia Dziecka

 

Wieczorem przed CZD zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa popierająca strajkujące, wśród zebranych byli m.in. pacjenci i pielęgniarki z innych placówek. Manifestujący trzymali kartki z napisami "Popieram pielęgniarki" oraz "Minister Radziwiłł na pensję pielęgniarską"; skandowano "Jesteśmy z wami".

 

Do zebranych wyszły pielęgniarki z CZD, które podziękowały za wsparcie. - Chciałybyśmy wrócić do naszych pacjentów i naszych dzieci - zapewniała jedna ze strajkujących pielęgniarek. - Chciałybyśmy, żeby pielęgniarki zostały w Polsce, żeby nie uciekały za granicę, żeby ten zawód był godny, bo przecież każdy z nas może być pacjentem - mówiła.

 

Poparcie dla pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka wyraził w wydanym w środę komunikacie Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Według związku pielęgniarki, po wykorzystaniu wszystkich innych możliwości, zostały zmuszone do skorzystania z prawa do strajku w walce o poprawę warunków pracy i płacy.

 

Protestujące wspiera również samorząd pielęgniarek i położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). Wiceprzewodnicząca związku Longina Kaczmarska poinformowała, że w związku ze strajkiem pielęgniarek i położnych w CZD na piątek zaplanowano nadzwyczajne zebranie Zarządu Regionu Mazowieckiego OZZPiP.

 

"Zawieszenie strajku zależy od podpisania porozumienia"

 

W nocy z wtorku na środę doradca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Centrum Zdrowia Dziecka Piotr Pawłowski powiedział dziennikarzom, że w rozmowie z przedstawicielami dyrekcji została poruszona m.in. kwestia płac.

 

- Analizowaliśmy też, czy spór ma być zakończony czy też zawieszony. I jeśli tak, to na jaki czas - powiedział. Pytany, czy bliżej jest do zawarcia porozumienia, czy zawieszenia strajku w aktualnej formie, odpowiedział, że "zawieszenie strajku zależy od podpisania porozumienia". - Porozumienie zawiera jednak postanowienia, które przewidują, że będziemy się cyklicznie spotykać celem omówienia problemów kadrowych w CZD - zaznaczył.

 

Dziewiąty dzień strajku

 

Pielęgniarki i położne, domagając się podwyżek i zwiększenia zatrudnienia, odeszły od łóżek pacjentów 24 maja. Spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją CZD trwa od grudnia 2014 r.

 

PAP

mr/luq/wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie