Komisja Europejska przekazała rządowi opinię ws. praworządności. Ryszard Petru w programie "Gość Wydarzeń"

Polska
Komisja Europejska przekazała rządowi opinię ws. praworządności. Ryszard Petru w programie "Gość Wydarzeń"
Polsat News

- Nie ma rozwiązania trzech głównych problemów. Są to skład TK, publikacja orzeczeń i ich przestrzeganie - poinformował wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Jakie mogą być dalsze skutki decyzji KE - o tym w programie "Gość Wydarzeń" o 19.15 Dorota Gawryluk porozmawia z liderem Nowoczesnej Ryszardem Petru.

Opinia KE to pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Treść opinii jest poufna. Jak twierdzą unijne źródła, jest ona krytyczna i stwierdza, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce.


Frans Timmermans nie chciał spekulować o żadnych dalszych krokach, jakie może podjąć KE, bo "cały czas prowadzi dialog". - Im szybciej rozwiążemy problem, tym szybciej Polska będzie mogła powrócić do swojej roli: jednego z wiodących krajów UE w tych trudnych czasach dla nas wszystkich. Polskie przywództwo jest potrzebne UE i nie powinno być zakłócane przez sprawy, które, moim zdaniem, mogą zostać w krótkim czasie rozwiązane przez siły polityczne w Polsce - powiedział.


Jakie skutki decyzji KE mogą odczuć Polacy, jakie są szanse na pozytywne rozwiązanie sprawy - m.in. o to Dorota Gawryluk zapyta Ryszarda Petru.


Polityk podsumuje też rok działania Nowoczesnej na scenie politycznej. Petru wypowie się również na temat strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka. 


Masz pytania, uwagi, wątpliwości w sprawach, o których będzie rozmowa na antenie - zadaj je, napisz w komentarzu pod tekstem lub poprzez platformę kontaktu z użytkownikami na naszym portalu: Widzisz-Zareaguj. Dorota Gawryluk przedstawi je w programie.
 

 

red/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze