KE zdecyduje, czy przyjąć opinię o praworządności w Polsce

Świat
KE zdecyduje, czy przyjąć opinię o praworządności w Polsce
Flickr/European Union 2015 - European Parliament

Komisja Europejska zdecyduje w środę, czy przyjąć opinię o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce w związku ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Według unijnych źródeł prawdopodobne jest, że opinia zostanie przyjęta.

Na cotygodniowym posiedzeniu komisarzy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który od stycznia prowadzi z Polską dialog w ramach procedury ochrony praworządności, zda relację z ostatnich kontaktów z polskimi władzami na temat możliwości rozwiązania kryzysu wokół TK.

 

We wtorek wieczorem doszło do rozmowy telefonicznej Timmermansa z premier Beatą Szydło, ale - jak twierdzą źródła - nie przyniosła ona przełomu.

 

Szydło miała poinformować o działaniach mających na celu znalezienie rozwiązania, w myśl propozycji kompromisu zakładającej m.in. stopniowe wprowadzanie do TK trzech sędziów prawidłowo wybranych przez poprzedni parlament, a także publikacji niektórych wyroków Trybunału.

 

PiS: prace trwają

 

Według rzecznika rządu Rafała Bochenka, w trakcie tej rozmowy premier poinformowała wiceprzewodniczącego o "stanie prac nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego w Polsce". - Te prace trwają i mamy nadzieję, że już wkrótce uda się wypracować odpowiednie rozwiązania ustawowe - powiedział Bochenek.

 

Jak jednak wynika z nieoficjalnych informacji w Brukseli, nie przekonało to Timmermansa do zmiany krytycznej opinii o sytuacji w Polsce.

 

Nie jest wykluczone, że w środę w południe sam wiceprzewodniczący Komisji pojawi się na konferencji prasowej, by ogłosić decyzję. Dyskusja o Polsce ma być jednym z ostatnich punktów posiedzenia KE.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie