Karczewski: pracujemy nad priorytetami pomocy dla Polonii

Polska
Karczewski: pracujemy nad priorytetami pomocy dla Polonii
Polsat News

- Ponad 80 mln zł będzie w przyszłym roku w dyspozycji Senatu w zakresie pomocy Polonii i Polakom za granicą - poinformował w środę w Kielcach marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Senat ponownie będzie dysponował pieniędzmi budżetowymi na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Przez pewien czas środki te znajdowały się w gestii Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Senat będzie bardzo aktywny w zakresie współpracy i pieczy nad Polonią (…) Wszyscy Polacy i cała Polonia źle oceniała tę zmianę, twierdziła - i mam nadzieję słusznie - że Senat robił to lepiej. Miał większe doświadczenie i większe możliwości (…) wpływania na to, co dzieje się z tymi środkami - powiedział Karczewski.

 

Podkreślił, iż Senat "bardzo poważnie podchodzi do tego niezwykle istotnego tematu". - Przecież 20 mln Polaków mieszkających za granicą to wielki potencjał kulturowy, intelektualny, ale też warto wykorzystać możliwości współpracy gospodarczej, handlowej i inwestycyjnej - ocenił Karczewski.

 

Opinia Polonii określi zadania na przyszły rok

 

Podkreślił, że trwają intensywne prace nad opracowaniem priorytetów wsparcia. - Wystąpiliśmy do wszystkich organizacji polonijnych na wszystkich kontynentach, także do organizacji pozarządowych za pośrednictwem których pieniądze są kierowane do Polaków i Polonii, i poprosiliśmy o opinie - czego najbardziej oczekują i jakie są najpilniejsze potrzeby - opisywał marszałek.

 

- Na ich podstawie będziemy wypracowywać priorytety na przyszły rok. W tym roku dzielmy te pieniądze tak, jak zrobiło to MSZ - dodał Karczewski.

 

Nauka języka polskiego i pomoc Polonii za wschodnią granicą

 

Jego zdaniem "wspólnym mianownikiem" tych opinii jest potrzeba nauki języka polskiego. Dodał, że jednym z priorytetów będzie pomoc dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą - na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w tym dokończenie budowy Domu Polskiego we Lwowie.

 

Zaznaczył, iż w 2017 r. na wsparcie Polaków za granicą i Polonii będzie do dyspozycji blisko "osiemdziesiąt kilka" milionów złotych. - Wiemy, że jest tych pieniędzy za mało, przydałoby się więcej. Oczekiwania są dużo większe - podsumował Karczewski.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!