60-procentowa podwyżka cen za przejazdy komunikacją miejską w Sofii

Świat
60-procentowa podwyżka cen za przejazdy komunikacją miejską w Sofii
Flickr.com/Jaime Pérez

Drastyczna podwyżka, która wchodzi w życie 1 czerwca, została przyjęta z ogromną dezaprobatą; do Naczelnego Sądu Administracyjnego złożono liczne skargi. Przed siedzibą władz miasta odbywały się protesty.

Władze miasta tłumaczą konieczność podwyżki złą sytuacją finansową komunikacji miejskiej w stolicy i dużą liczbą osób jeżdżących bez biletu. Zapowiadają zwiększenie liczby kontrolerów. Razem z podwyżką cen biletów drastycznie zwiększają się kary za jazdę "na gapę". W odróżnieniu od poprzednich podwyżek, tym razem nie ma przejściowego okresu, w którym ważne byłyby stare bilety.

 

Przy przeciętnym dochodzie miesięcznym w Bułgarii w wysokości ok. 360 euro cenę biletu na jednorazowy przejazd autobusem, tramwajem lub metrem podniesiono z jednego lewa (50 ec) do 1,60 lewa (0,80 ec). Kary za przejazd bez biletu zwiększono z 10 do 20 euro, a w razie odmowy zapłacenia na miejscu - do 100 euro.

 

Władze miasta odrzuciły propozycje sprzedaży biletów na połączone przejazdy dwoma liniami lub dwoma środkami transportu.

 

Podróżni vs kontrolerzy

 

Przed siedzibą władz stolicy w ostatnich dniach odbywały się protesty mieszkańców grożących, że nie będą kupować biletów po nowych cenach. W sieciach społecznościowych pojawiły się liczne wezwania do bojkotu nowych biletów i masowej jazdy na gapę. Władze zapowiadają drastyczne kontrole.

 

Jeszcze przed podwyżką mieszkańcy Sofii zaczęli reagować nerwowo na widok kontrolerów. Media informowały o licznych konfliktach między podróżnymi a kontrolerami. W poniedziałek pasażer w autobusie jadący bez biletu napadł na kontrolera i opryskał go gazem łzawiącym. Kontrolerzy wzywają do pomocy policję.

 

Romowie nie płacą?

 

Jedną z przyczyn nerwowości obywateli jest fakt, że kontrolerzy unikają karania jeżdżących na gapę Romów. Wolą nie zwracać uwagi na przedstawicieli tej mniejszości, zwykle jeżdżących dużymi grupami.

 

Organizacje ekologiczne zwracają uwagę na niebezpieczeństwo zanieczyszczenia miasta spalinami w sytuacji, w której komunikacja miejska stanie się droższa od benzyny i znaczna liczba obywateli powróci do samochodów.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie