W Grecji i Czechach zatrzymano 19 osób sprzedających dokumenty migrantom

Świat
W Grecji i Czechach zatrzymano 19 osób sprzedających dokumenty migrantom
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

W Grecji i Czechach policja zatrzymała 19 osób podejrzanych o produkcję na dużą skalę fałszywych dokumentów tożsamości i wiz dla migrantów usiłujących dostać się do Europy - podał we wtorek Europol. Dokumenty sprzedawano za cenę od 100 do 3 tys. euro.

Fałszywe wizy Schengen, dowody osobiste, prawa jazdy, prawa pobytu i paszporty znajdowały kupców w różnych krajach Unii Europejskiej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Grecka policji podała, że ta sama organizacja przestępcza oferowała odpłatnie przemyt ludzi przez granice.


Organizacja fałszerzy i przemytników miała siedzibę w Atenach i dzieliła się na dwie grupy: jedną kierowaną przez Sudańczyków, a drugą - Banglijczyków. W sumie zatrzymano w Grecji 16 osób, kolejni są poszukiwani. Obie grupy wysłały w sumie do odbiorców w zeszłym roku co najmniej kilkaset podrobionych dokumentów.


Z kolei w Czechach rozbito 3-osobową grupę, która skupowała w tym kraju skradzione albo zgubione dowody tożsamości i inne tego rodzaju papiery i odsyłała je do wspólników w Atenach, by tam powstały dzięki nim dokumenty potwierdzające fałszywą tożsamość. Gotowe produkty były z powrotem odsyłane do Czech i stamtąd kierowane do nabywców w różnych krajach. Czeska grupa zajmowała się także wytwarzaniem fałszywych wiz Schengen.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze