Stoltenberg w Polsce: szczyt NATO w krytycznym momencie

Polska
Stoltenberg w Polsce: szczyt NATO w krytycznym momencie
PAP/Marcin Obara

- Warszawski szczyt NATO odbędzie się w czasie, kiedy Rosja staje się coraz bardziej asertywna, a na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej rośnie przemoc - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowie z szefem MON. Antoni Macierewicz ogłosił, że w Polsce i krajach bałtyckich będą stacjonowały w trybie rotacyjnym cztery batalionowe grupy bojowe.

"Szczyt odbędzie się w krytycznym momencie. Widzimy coraz bardziej asertywną Rosję, która zastrasza sąsiadów i zmienia granice siłowo, widzimy także rosnący ekstremizm i przemoc na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej" - powiedział Stoltenberg.

 

Dodał, że sojusz musi odpowiadać także na zagrożenia cybernetyczne i balistyczne. Przypomniał, że już wzrosła rotacyjna obecność wojskowa na wschodnich obrzeżach NATO, sojusz ustanawia nowe dowództwa, planuje też rozmieszczenie sprzętu w krajach położonych na obrzeżach.

 

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że te największe działania sojuszu na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa od czasów zimnej wojny mają charakter defensywny. - Bezpieczeństwo - dodał - nigdy nie powinno być brane za coś oczywistego.

 

Stoltenberg wyraził uznanie dla Polski za przeznaczanie 2 proc. PKB na obronność i za udział w sojuszniczych misjach.

 

Szef MON" decyzja już zapadła

 

- Nasza rozmowa potwierdziła, że w Polsce, podobnie jak w krajach bałtyckich, będą stacjonowały w trybie rotacyjnym cztery grupy bojowe batalionowe, które będą stanowiły istotny element wysuniętej trwałej obecności NATO na Wschodzie" - powiedział minister Macierewicz po spotkaniu.

 

Macierewicz zaznaczył, że decyzja w tej sprawie już zapadła, choć dyskutowane są kwestie techniczne, np. konkretne miejsca stacjonowania wojsk. Jedna z batalionowych grup bojowych będzie stacjonowała w Polsce, a pozostałe trzy - w krajach bałtyckich.

 

Szef MON zaznaczył, że osobną kwestią są rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozmieszczenia ciężkiej brygady pancernej w naszym regionie, a osobną ustalenia w ramach NATO co do czterech batalionowych grup bojowych, czyli wzmocnionych, samodzielnych batalionów, liczących po kilkuset żołnierzy lub - jak powiedział Macierewicz - ponad tysiąc.

 

Jak mówił szef MON, tematem spotkania były także stałe składy uzbrojenia, które mogą być w Polsce. Przekazał, że rozmowy dotyczyły również zobowiązań wobec m.in. Ukrainy i Gruzji. - Oczywiście rozumiemy, że wschodnia flanka jest ważna, ale południowa jest także ważna i w żadnym wypadku nie będziemy o tym zapominali - zadeklarował. - Potwierdzamy, że nasze misje rozpoczęte przez fregatę Kościuszko będą kontynuowane także na flance południowej, w innych formach wojskowych, zawsze dla szkolenia, wsparcia i misji obserwacyjnych, które są tam niezbędne w obecnej sytuacji - dodał.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze