Spotkanie Szydło i Stoltenberga m.in. o szczycie NATO i relacjach polsko-rosyjskich

Polska
Spotkanie Szydło i Stoltenberga m.in. o szczycie NATO i relacjach polsko-rosyjskich
PAP/Paweł Supernak

O szczycie NATO w Warszawie i jego kluczowych zagadnieniach: wzmocnieniu wschodniej flanki i sytuacji na południu rozmawiali we wtorek premier Beata Szydło i szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Według rzecznika rządu na spotkaniu poruszono też kwestię relacji polsko-rosyjskich.

- Spotkanie dotyczyło przede wszystkim zbliżającego się szczytu NATO, jego przebiegu i kwestii organizacyjnych - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Podkreślił, że omawiane były dwa kluczowe zagadnienia szczytu: wzmocnienie wschodniej flanki oraz kwestia południowych rubieży Sojuszu.


Jak dodał, Stoltenberg docenił zaangażowanie finansowe Polski i podejmowane nakłady na obronność oraz działania w ramach międzynarodowych w Afganistanie i Kosowie.


Według rzecznika rządu mowa była także o relacjach polsko-rosyjskich. - Zarówno sekretarz generalny, jak i pani premier podkreślali, że ważna jest solidarność i jedność Sojuszu, ale istotny jest także dialog z Rosją, która jest naszym sąsiadem i trzeba z nią rozmawiać - mówił Bochenek.


Jak poinformował, rozmowa pomiędzy szefową polskiego rządu a sekretarzem generalnym trwała pół godziny.


Spotkania z szefem MON i ministrem spraw zagranicznych


Wcześniej Stoltenberg rozmawiał z szefem MON Antonim Macierewiczem, który potwierdził, że w Polsce i krajach bałtyckich będą stacjonowały cztery batalionowe grupy bojowe.


Stoltenberg mówił, że lipcowy szczyt Sojuszu odbędzie się w krytycznym momencie. - Widzimy coraz bardziej asertywną Rosję, która zastrasza sąsiadów i zmienia granice siłowo. Widzimy także rosnący ekstremizm i przemoc na Bliskim Wschodzie, i w Afryce Północnej. Widzimy też wyzwania, które nie znają granic, jak terroryzm, ataki cybernetyczne i rozprzestrzenianie rakiet balistycznych - powiedział Stoltenberg.


Sekretarz generalny NATO rozmawiał również z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim. Na wspólnej konferencji prasowej Waszczykowski relacjonował, że jego rozmowa ze Stoltenbergiem była poświęcona m.in. porządkowi obrad lipcowego szczytu i decyzjom, jakie powinny na nim zapaść. Szef MSZ zapowiedział, że jednym z celów szczytu będzie podjęcie decyzji o tym, "jak zabezpieczyć naszą część Europy, tzw. flankę wschodnią".


W poniedziałek Stoltenberg spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent oświadczył, że Polsce zależy, by szczyt NATO był wszechstronny i odpowiedział na problemy bezpieczeństwa na Wschodzie i Południu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie