Rysunki w celi. Skazaniec stworzył komiks o Obławie Augustowskiej

Kultura
Rysunki w celi. Skazaniec stworzył komiks o Obławie Augustowskiej
Polsat News

Więzień Aresztu Śledczego w Suwałkach narysował komiks o Obławie Augustowskiej. Efekt okazał się tak interesujący, że teraz placówka postanowiła wydać pracę w nakładzie dwóch tysięcy egzemplarzy.

Czas za kratami płynie wolno, ale niekoniecznie jałowo. Najlepszym tego przykładem jest skazaniec z Suwałk, który stworzył poważny komiks o Obławie Augustowskiej.

 

- Prace nad kartami komiksu trwały parę miesięcy. Skazany zapoznał się z dotychczasowymi informacjami na temat Obławy Augustowskiej czytając parę książek na ten temat - powiedział Polsat News por. Michał Chrościelewski, zastępca dyrektora aresztu śledczego w Suwałkach.

 

Największa powojenna zbrodnia oczami skazanego

 

Skazaniec jest autorem rysunków. Teksty dopisał wychowawca. Wspólnymi siłami stworzyli komiks o największej powojennej zbrodni dokonanej na polskiej ludności. Latem 1945 roku w północno-wschodniej Polsce komuniści zamordowali co najmniej 600 osób.

 

- Sowietom chodziło o wyeliminowanie, ich zdaniem, silnego ośrodka podziemia niepodległościowego, jaki znajdował się na terenie Puszczy Augustowskiej - wyjaśnił Piotr Łapiński z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

 

Wkrótce komiks ma być wydany w nakładzie dwóch tysięcy egzemplarzy i będzie rozdawany bezpłatnie.

 

Polsat News

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie