Podczas oblężenia Państwo Islamskie używa cywilów jako "żywych tarcz"

Świat
Podczas oblężenia Państwo Islamskie używa cywilów jako "żywych tarcz"
AP

Państwo Islamskie, broniące przed iracką armią leżącego na zachód od Bagdadu miasta Faludża, używa setek cywilów jako "żywych tarczy" - poinformowało we wtorek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), powołując się na świadków.

- UNHCR otrzymuje raporty o ofiarach wśród cywilów zabitych w wyniku silnych ostrzałów w centrum Faludży - powiedział na konferencji prasowej rzecznik UNHCR William Spindler. - Pojawiają się także doniesienia, że w centrum Faludży Państwo Islamskie (IS) używa setek rodzin jako żywych tarczy.


Dane te pochodzą z relacji ludzi, którzy uciekli z Faludży z powodu ofensywy irackiej armii. Celem ataku irackich sił jest wyparcie dżihadystów z okupowanego od 2014 roku miasta. W poniedziałek agencja AFP informowała, że w Faludży uwięzionych jest ok. 50 tys. cywilów.


Z danych UNHCR wynika, że w ciągu ostatniego tygodnia z miasta uciekło ok. 3,7 tys. osób.


Islamiści odparli atak irackiej armii


W poniedziałek, po zacieśnieniu okrążenia wokół Faludży, elitarne siły irackie, wspierane z powietrza przez międzynarodową koalicję i irackie lotnictwo, wkroczyły do miasta. Jak podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w irackiej armii, bojownicy IS całą noc zaciekle walczyli i odparli atak wojska na południowe dzielnice Faludży.


Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego miasta Iraku nadal znajdującego się pod kontrolą IS.

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie