"Nie ma powrotu do business as usual z Rosją". Soloch po spotkaniu ze Stoltenbergiem

Polska
"Nie ma powrotu do business as usual z Rosją". Soloch po spotkaniu ze Stoltenbergiem
PAP/Jacek Turczyk

Ustalenia państw NATO, które już zapadły przed szczytem Sojuszu w Warszawie, przede wszystkim ws. wysuniętej obecności wojskowej na wschodzie, idą znacznie dalej niż poprzedni szczyt w Newport. Nie ma powrotu do business as usual z Rosją - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem szef BBN Paweł Soloch.

Tego dnia podczas roboczej kolacji z przebywającym w Warszawie sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem rozmawiali prezydent Andrzej Duda, szef MSZ Witold Waszczykowski, szef MON Antoni Macierewicz, szef BBN Paweł Soloch i prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski. - Klimat był bardzo dobry, czego najlepszym dowodem jest to, że samo spotkanie trwało dłużej niż było to planowane - powiedział Soloch.

 

Zdaniem szefa BBN wyniki spotkania z sekretarzem generalnym Sojuszu należy oceniać optymistycznie, zaś ustalenia państw członkowskich, które do tej pory zapadły przed szczytem NATO w Warszawie, idą znacznie dalej niż poprzedni szczyt NATO w Newport w Walii.

 

- W zasadzie już nie ma sensu, żebyśmy mówili o rozwiązaniach „Newport Plus”  tylko mówmy o zupełnie nowym otwarciu, przede wszystkim polegającym na tym, że NATO wojskowo w sposób realny przesuwa się na wschód i nowoprzyjęte państwa członkowskie wychodzą z szarej strefy - powiedział Soloch.

 

Obecność stała, międzynarodowa

 

Jak relacjonował, uczestnicy spotkania podkreślili, że szczyt w Warszawie będzie przełomowy, bowiem w lutym ministrowie obrony państw członkowski podjęli polityczną, kierunkową decyzję o wzmocnionej, wysuniętej obecności wojskowej na wschodniej flance, czyli m.in. w Polsce, niezależnie od tego, "jak bardzo Rosja by tam nie tupała nogami i protestowała".

 

- Choć nie mają to być klasyczne bazy, to - podkreślił Soloch - ma to być obecność stała i międzynarodowa, zadaniem oddziałów będzie ochrona państw członkowskich, a nie tylko ćwiczenia, mają też powstać składy sprzętu wojskowego, elementy rozpoznania oraz inna infrastruktura.

 

- Wracamy do tej wizji obrony kolektywnej, obrony terytorium państw NATO - powiedział szef BBN.

 

Poinformował, że wysunięta obecność na wschodzie oraz relacje z Rosją mają być tematem rozmów pierwszego dnia szczytu w Warszawie, zaplanowanego na 8 i 9 lipca. - Niezależnie od jakiś przegłosów czy informacji prasowych, jednak pogląd całej wspólnoty sojuszniczej jest jednoznaczny, nie ma powrotu do business as usual z Rosją - stwierdził Soloch.

 

Jak powiedział szef BBN, obie strony były zgodne co do agendy szczytu NATO. - Była bardzo dobra wymiana poglądów na temat poszczególnych punktów, tzn. na temat wysuniętej obecności na wschodniej flance, stosunku do Rosji, kwestii związanych z południem, a także na temat zagrożeń hybrydowych, które wprost nie wynikają z art. 5 traktatu waszyngtońskiego (mówi o wspólnej obronie - red) - powiedział Soloch.

 

Cztery batalionowe grupy bojowe na wschodzie

 

Jak dodał, Stoltenberg poinformował, że w NATO jest zgodność co do samej wysuniętej obecności na wschodzie w postaci czterech batalionowych grup bojowych, czyli samodzielnych wzmocnionych batalionów, choć "jeszcze nie wszystko jest zdecydowane". - Dokładne dane liczbowe nie są jeszcze rozstrzygnięte, ale klimat jest bardzo dobry - powiedział szef BBN.

 

Oprócz tego w lutym USA zapowiedziały, że w 2017 r. przeznaczą 3,4 mld dolarów na wzmocnienie wojskowej obecności w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak donosiła prasa, ma to doprowadzić do tego, że USA będą utrzymywały w regionie siły stanowiące ekwiwalent brygady pancernej.

 

W poniedziałek prezydent Duda poinformował też, że tego dnia została podjęta decyzja, że fregata ORP Generał Tadeusz Kościuszko wyruszy na Morze Egejskie, by tam wspierać misję NATO związaną z kryzysem uchodźczym.

 

Jak powiedział Soloch, fregata ma znaleźć się na Morzu Egejskim na początku lipca, jeszcze przed szczytem NATO, i pozostać tam do końca sierpnia. - To jest decyzja ministra obrony, o której pan prezydent został poinformowany - dodał Soloch.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze