Największe w Ameryce Łacińskiej. Lotnisko w Rio gotowe do igrzysk

Świat
Największe w Ameryce Łacińskiej. Lotnisko w Rio gotowe do igrzysk
Flickr/Jorge Brazil/CC BY 2.0

Zmodernizowany port lotniczy Galeao/Tom Jobim w Rio de Janeiro, z nowo otwartym Terminalem 2, przyjmie podczas igrzysk oraz paraolimpiady 2,5 mln pasażerów. Dziennie obsłuży 40 tys. turystów, ale w dniu otwarcia i zamknięcia tej gigantycznej imprezy aż 90 tys.

Terminal 2 niemalże podwaja możliwości transportowe lotniska w Rio Do Janeiro i czyni go największym portem lotniczym w Ameryce Łacińskiej.

 

Lotnisko położone jest 20 km na północ od Rio de Janeiro, na wyspie Governador. Oddano je do użytku w 1945 r. Nazwa pochodzi od Praia do Galeao (plaża Galeon), która znajduje się na terenie lotniska (obecnie to terminal Brazylijskich Sił Powietrznych). Od 5 stycznia 1999 drugi człon nazwy honoruje brazylijskiego kompozytora i muzyka, twórcę stylu bossa nova Antonio Carlosa Jobima, który zmarł w 1994 r.

 

Igrzyska rozpoczną się 5 sierpnia i potrwają do 21 sierpnia. Paraolimpiada, 15. w historii, odbywać się będzie w dniach 7-18 września. W IO wystąpi 10 tys. sportowców, a w paraolimpiadzie 4300.

 

W Brazylii liczą na to, że największa sportowa impreza globu ożywi gospodarkę kraju, która przeżywa najgorszy kryzys od lat 30. XX wieku. Istotnym osłabieniem koniunktury są także kolejne afery korupcyjne. W kraju panuje też epidemia wirusa Zika, a zawieszona w obowiązkach prezydent Dilma Rousseff może zostać pozbawiona stanowiska.

 

PAP

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie