KNF cofnęła zezwolenie na działalność maklerską Aforti Securities SA

Biznes
KNF cofnęła zezwolenie na działalność maklerską Aforti Securities SA
Polsat News

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie cofnęła we wtorek w całości zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej przez Aforti Securities SA (wcześniej Invista Dom Maklerski SA) - poinformowała KNF w komunikacie.

Decyzja zapadła, jak wynika z komunikatu, w związku z istotnym i długotrwałym naruszeniem przez Aforti Securities SA przepisów prawa zawierających normy tzw. adekwatności kapitałowej.


"Przepisy nakładające na dom maklerski określone wymogi adekwatności kapitałowej stanowią kluczową sferę regulowania działalności domu maklerskiego. Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku kapitałowego, w szczególności bezpieczeństwa obrotu oraz ochrony inwestorów i innych jego uczestników, a także przestrzegania reguł uczciwego obrotu istotnym jest m.in., aby podmioty nadzorowane posiadały odpowiednie kapitały, adekwatne pod względem ilości, jakości i alokacji do rodzajów ryzyka, na które są lub mogą być narażone. Celem wprowadzenia norm regulujących adekwatność kapitałową domów maklerskich było zapewnienie stabilności rynku finansowego. Podmioty niespełniające norm adekwatności kapitałowej stanowią poważne zagrożenie dla stabilności rynku i bezpieczeństwa obrotu" - głosi komunikat KNF.


W decyzji o cofnięciu zezwolenia KNF wyznaczyła termin zakończenia prowadzenia działalności maklerskiej przez Aforti Securities na 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Termin ten upływa w dniu 30 czerwca 2016 r.


Według KNF, poza czynnościami niezbędnymi do zakończenia świadczenia usług maklerskich Aforti Securities w tej chwili "może podejmować tylko te czynności, których niezwłoczne niewykonanie zagroziłoby terminowej wypłacie odsetek od obligacji lub wykupie obligacji przez ich emitentów".


Komisja postanowiła o nadaniu ww. decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności i zapowiedziała, że będzie na bieżąco nadzorować proces kończenia działalności maklerskiej przez Aforti Securities.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie