Jeśli wakacje, to nad Bałtykiem. Polskie "złote plaże" wśród najlepszych na świecie

Polska
Jeśli wakacje, to nad Bałtykiem. Polskie "złote plaże" wśród najlepszych na świecie
Pixabay.com/kropekk_pl

Najczystsza woda, wzorowa ochrona środowiska, bezpieczeństwo i niezbędne informacje - to wszystko wyróżnia 21 plaż i 5 polskich marin nagrodzonych Błękitną Flagą, czyli odznaczeniem przyznawanym przez duńską Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej. W plebiscycie organizowanym od 1987 roku wzięto pod uwagę 4271 plaż nadmorskich i śródlądowych oraz marin z 49 krajów świata.

Decyzję o przyznaniu poszczególnym kąpieliskom Błękitnej Flagi podjęło międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele m.in.: Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) i Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA).

 

Wyróżnione przez znawców branży turystycznej i przedstawicieli organizacji zajmujących się ekologią, kąpieliska w Polsce to:

 

Kąpielisko Niechorze, Pogorzelica, Kąpielisko Mrzeżyno, Kąpielisko Grzybowo, Plaża Wschodnia w Kołobrzegu, Kąpielisko Nadbrzeżna w Ustroniu Morskim, Kąpielisko Koliba w Sopocie, Ustka Plaża Wschodnia, Kąpielisko Jelitkowo, Kąpielisko Molo Gdańsk, Brzeźno, Kąpielisko Jastrzębia Góra, Kąpielisko Władysławowo, Plaża Miejska w Moryniu (kąpielisko śródlądowe), Kąpielisko OSiR w Lubczynie, Kąpielisko Międzyzdroje, Plaża Międzywodzie, Plaża Dziwnów, Plaża Dziwnówek, Kąpielisko Pobierowo, Kąpielisko Pustkowo Rewal.

 

Wśród uhonorowanych flagą marin znalazły się:

 

Przystań Jachtowa - Basen Północny w Świnoujściu, Międzyzdroje, Camping Marina PTTTK w Szczecinie, Gdynia i Gdańsk.

 

 

Mapę ze wszystkimi wyróżnionymi na świecie kąpieliskami i marinami można znaleźć tutaj.

 

Wyróżnienie tylko na jeden sezon

 

Plaża ze znakiem Błękitnej Flagi nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, teren kąpieliska musi być utrzymywany w czystości, powinny być kosze do selektywnej zbiórki surowców wtórnych, toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

 

Na taką plażę nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być strzeżone, wyposażone w środki pierwszej pomocy i wodę pitną.

 

Wyróżnienie przyznawane jest od ponad 20 lat, ale tylko na jeden sezon. 

 

Błękitne Flagi na polskich kąpieliskach pojawią się na początku lipca.

 

Jakość wody w kąpieliskach coraz lepsza

 

25 maja Europejska Agencja Środowiska i Komisja Europejska opublikowały raport dotyczący jakości wody w kąpieliskach w Unii Europejskiej. 

 

Wynika z niego, że 93 proc. monitorowanych kąpielisk spełniało minimalne normy jakości wody w 2015 r.; wskazuje też, gdzie powinna ona być dobra w 2016 r.

 

Sprawozdanie zawiera analizę próbek wody pobranych z ponad 21 tys. nadmorskich i śródlądowych kąpielisk w UE, Szwajcarii i Albanii pokazujących, czy woda była zanieczyszczona odchodami z kanalizacji lub pochodzącymi od zwierząt gospodarskich.

 

polsatnews.pl

jak/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie