Euro 2016: według matematyków trzeba stawiać na Francję i Niemcy

Sport
Euro 2016: według matematyków trzeba stawiać na Francję i Niemcy
adidas.com

Francja i Niemcy są faworytami piłkarskich mistrzostw Europy 2016 - wynika z wyliczeń austriackich matematyków z Uniwersytetu w Innsbrucku, opartych na kursach ustalonych przez 19 zakładów bukmacherskich.

Naukowcy chwalą się, że trafnie wytypowali triumfatorów MŚ 2010 i Euro 2012, a ponadto przewidzieli skład finału mistrzostw Starego Kontynentu w 2008 roku.

 

Ich zdaniem występująca w roli gospodarza Francja ma 21,5 proc. szans na triumf, a Niemcy - 20,1. Trzecia jest pod tym względem Hiszpania - 13,7. Dalej są Anglia - 9,2 oraz Belgia - 7,7. Nie ma informacji o Polsce.

 

Matematycy nie twierdzą, że na turnieju gospodarze zmierzą się z Niemcami w finale.

 

- Zgodnie z naszą symulacją, te dwa zespoły wygrają swoje grupy, w związku z czym trafią na siebie w półfinale. Zwycięzca trafi w ostatnim meczu najprawdopodobniej na Hiszpanię - powiedział Achim Zeileis, profesor wydziału ekonomii i statystyki uczelni w Innsbrucku.

 

Podobną analizę przeprowadzili ekonomiści niemieckiego Dekabanku. Ich przewidywania pokrywają się z tymi austriackich naukowców - Niemcy, rywal Polski w grupie C, mają pokonać Hiszpanię w finale Euro 2016. Szansę obecnych mistrzów świata na końcowy triumf wyliczono na 27,2 proc.

 

PAP

 

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie