Antyterroryści w akcji. Ćwiczenia przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży

Polska
Antyterroryści w akcji. Ćwiczenia przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży
Polsat News

Szturm antyterrorystów, desant ze śmigłowca i działania pirotechniczne - to tylko niektóre z ćwiczeń służb mundurowych przy Stadionie Narodowym. Trening miał sprawdzić przygotowanie służb do szczytu NATO, który właśnie tam będzie obradował 8 i 9 lipca.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że podczas koncertu - w chwili przybycia na miejsce prezydenta - doszło do ataku terrorystycznego. W kierunku tłumu terroryści oddali strzały z broni maszynowej.

 

BOR ewakuowało osoby chronione do autokaru i odjechało kolumną, funkcjonariusze ABW odpierali atak terrorystów. Funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i żołnierze jednostki GROM odbijali zakładników z autokaru.

 

Koordynacja służb

 

Ćwiczenia miały skoordynować działania wszystkich służb - policji, wojska, stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, oraz innych służb podległych m.in. MSWiA, MON, Ministerstwa Zdrowia i wojewody mazowieckiego.

 

"W tym roku w Polsce przeprowadzany jest cały szereg ćwiczeń połączonych z ewakuacją zarówno urzędów centralnych, stadionów, jak i banków, szkół, przedszkoli i innych placówek publicznych, a wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli naszego kraju oraz wypracowania standardów zachowań w sytuacjach nadzwyczajnych" - przypomniała Komenda Główna Policji w komunikacie wydanym po tych ćwiczeniach.

 

Na zakończenie ćwiczeń odbył się pokaz specjalistycznego sprzętu służb biorących udział w ćwiczeniu: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, BOR, Jednostki Wojskowej GROM oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Błaszczak: ćwiczenia pokazały, że służby są gotowe

 

Ćwiczeniom służb przyglądał się szef MSWiA Mariusz Błaszczak. - Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pielgrzymom, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, jak i uczestnikom szczytu NATO, który odbędzie się na Stadionie Narodowym - powiedział minister.

 

- Te ćwiczenia pokazały, że służby są dobrze przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno podczas szczytu NATO, jak i Światowych Dni Młodzieży - powiedział Błaszczak po ćwiczeniach. Podziękował komendantom poszczególnych służb - policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej - za przygotowanie funkcjonariuszy. W ćwiczeniach wzięły również udział służby medyczne i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

Tysiące osób z ponad 100 delegacji

 

- Stadion Narodowy jest od 26 maja w jurysdykcji Ministerstwa Obrony Narodowej i Kwatery Głównej NATO, więc w związku z tym jest nieczynny dla zwiedzających - powiedział prezes spółki zarządzającej stadionem Jakub Opara.

 

Dodał, że trudno powiedzieć, ilu gości należy spodziewać się na szczycie NATO, ale będzie blisko 100 oficjalnych delegacji. - Z tego, co wiem, sama delegacja amerykańska liczy około tysiąca osób. Można sobie wyobrazić skalę i liczbę osób, jakie się tutaj pojawią. Jeśli chodzi o samych dziennikarzy, to w tym momencie akredytowało się ich już około 1,5 tys., a my spodziewamy się około 3 tys. - zaznaczył Opara.

 

Polsat News, PAP

mr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze