W szkołach o konstytucji i TK. Ruszyła tygodniowa akcja

Polska
W szkołach o konstytucji i TK. Ruszyła tygodniowa akcja
pixabay/gerelt

Tydzień Konstytucyjny #MojaKonstytucja to nazwa akcji, w ramach której, w ponad 200 szkołach w Polsce specjalne lekcje poprowadzi w tym tygodniu 260 prawników – wśród nich rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Całe przedsięwzięcie potrwa do 4 czerwca.

Tydzień organizuje Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Akcja zostanie przeprowadzona w  gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych. Scenariusze zajęć przygotowali eksperci pod kierunkiem prof. Ewy Łętowskiej.


Na spotkania do szkół przyjdą w całej Polsce adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, notariusze, pracownicy organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi a także aplikanci. 

 

"Nie chodzi o rozstrzyganie, kto ma rację w sporze"


Jak informuje biuro RPO, który ma patronat nad akcją, "celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar obowiązywania konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego". Organizatorzy podkreślają, że zależy im na tym, aby "w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas".


- Konstytucja jest aktem podstawowym i fundamentalnym. Dlatego właśnie od tego powinno się zaczynać naukę prawa – mówi polsatnews.pl koordynatorka akcji mec. Sylwia Gregorczyk-Abram.


Podkreśla jednocześnie , że "w  żadnym razie nie chodzi o rozstrzyganie kto ma rację w sporze wokół TK". - Chcemy przybliżyć uczniom konstytucyjną tematykę w wymiarze praktycznym. Pokażemy też oczywiście sposób funcjonowania Trybunału, ale głównie poprzez orzeczenia w sprawach, którymi interesowali się młodzi ludzie – dodaje.


Casus Dody


Stąd, jak podkreśla Gregorczyk-Abram, na lekcjach poruszony będzie m.in. tzw casus Dody. Chodzi o orzeczenie TK, że karanie grzywną za przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją. Sędziowie odrzucili w ten sposób skargę złożoną przez piosenkarkę Dorotę Rabczewską, która w 2012 r. została prawomocnie ukarana grzywną właśnie za takie przestępstwo. 


Omawiany będzie także temat orzeczenia Trybunału w sprawie opłat za drugi kierunek studiów. TK stwierdził, że takie praktyki są niekonstytucyjne.


Na lekcjach pojawi się również temat kilku hipotetycznych sytuacji, które mogą spotkać uczniów i próba odpowiedzi jakie jest do nich odniesienie w konstytucji.


Symbolicznym początkiem akcji stał się 28 maja. To dlatego, że, jak tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia, tego dnia w 1986 roku Trybunał Konstytucyjny wydał swoje pierwsze orzeczenie i wskazał, że działania władz są sprzeczne z prawem. Chodziło o zasady i tryb oddawania w użytkowanie wieczyste gruntów i sprzedaży nieruchomości państwowych.


Organizatorzy szacują, ze akcja #MojaKonstytucja dotrze do około 8 tysięcy młodych ludzi.

 

polsatnews.pl

kan/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie