Podczas ŚDM dodatkowa przepustowość sieci łączności

Technologie
Podczas ŚDM dodatkowa przepustowość sieci łączności
Flickr.com/Garry Knight

- Podczas Światowych Dni Młodzieży zostanie zapewniona m.in. dodatkowa przepustowość sieci łączności, zarówno ogólnodostępnych telekomunikacyjnych, jak i niezależna łączność służb - zapewnili przedstawiciele rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania tego wydarzenia. Poinformowali również, że podpisane zostały już umowy z teleoperatorami.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia zespołu w Krakowie wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski wskazał m.in., że dotychczasowe problemy polegały na trudnych inwestycjach operatorów telekomunikacyjnych - ze względu na obawy lokalnych społeczności o wzrost promieniowania elektromagnetycznego. Problem udało się jednak zażegnać.

 

Dodatkowe stacje bazowe w Brzegach i na Błoniach

 

- Doprowadziliśmy do podpisania porozumienia między organizatorami ŚDM a teleoperatorami. Już możemy powiedzieć, że prace ruszyły - są zainstalowane dodatkowe stacje bazowe w Brzegach (10 - red.) i na Błoniach (dwie - red.), są podciągnięte światłowody, jest zwiększona przepustowość i pojemność sieci w Krakowie i w okolicach.

 

Dzięki tym działaniom będzie zagwarantowana dostępność do usług teleinformatycznych i do internetu podczas ŚDM - zaznaczył Kołodziejski.

 

"Po pielgrzymce w 2006 r. zbieraliśmy się przez parę godzin"

 

Ekspert Urzędu Komunikacji Elektronicznej Piotr Durbajło podkreślił, że skala problemu z zapewnieniem właściwej łączności jest "potężna".

 

- Gmina Wieliczka to 51 tys. osób, normalnie w ciągu roku przez tę gminę przechodzi 1,5 mln turystów. Tu mówimy - przez tę gminę minimum 1,5 mln osób przemieści się w ciągu dnia - podkreślił Durbajło. Przypomniał też sytuację z 2006 r., gdy podczas papieskiej wizyty na Błoniach padła propozycja, aby młodzież wysłała sms z pozdrowieniami od papieża. - Zbieraliśmy się przez parę godzin po tym fakcie - zaznaczył ekspert.

 

Durbajło zaznaczył m.in., że dodatkowe stacje bazowe w Brzegach i na Błoniach mają nie tylko zapewnić dostępność do usług, ale przede wszystkim zapewnić dostęp do numerów alarmowych. Operatorzy zwiększyli też liczbę łączy dochodzących do krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a same centra zwiększyły obsadę stanowisk obsługi.

 

"Parasol" cyberbezpieczeństwa nad pielgrzymami

 

Kołodziejski wskazał też, że resort cyfryzacji koordynuje działania związane z cyberbezpieczeństwem - zidentyfikowano infrastrukturę krytyczną, skoordynowano kanały wymiany informacji o zagrożeniach, a specjalny zespół będzie przez 24 godziny na dobę "tworzył parasol cyberbezpieczeństwa nad pielgrzymami".

 

Durbajło przekazał ponadto, że już działają zespoły monitorowania radiowego UKE, których zadaniem jest monitorowanie widma radiowego w Krakowie, a w czasie ŚDM będą pomocne w sytuacji ew. zakłócania pracy służb, organizatora czy np. mediów - przy wykrywaniu źródeł zakłóceń.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie