Nagrody za samorządowe zaangażowanie mieszkańców

Polska
Nagrody za samorządowe zaangażowanie mieszkańców
Fundacja Batorego

Siedem organizacji i grup mieszkańców otrzymało nagrodę "Super Samorząd" 2016 za sukcesy w ulepszaniu swojego otoczenia we współpracy z władzami. - Nie ma demokracji bez społeczeństwa obywatelskiego - powiedział podczas gali wręczenia tych nagród były premier Jerzy Buzek.

Nagroda "Super Samorząd" jest wyróżnieniem dla uczestników akcji Fundacji Batorego "Masz Głos, Masz Wybór", którzy najskuteczniej zachęcą do współpracy władze samorządowe i mieszkańców.

 

Nagroda jest wręczana organizacjom i grupom mieszkańców uczestniczących w akcji oraz współpracującym z nimi władzom lokalnym działającym w partnerstwie. Jej nazwa nawiązuje do idei samorządu rozumianego, jako wspólnota mieszkańców, a nie jako urzędu gminy.

 

Buzek: demokracja to system dla ludzi

 

- Chcemy, by obywatele poczuli, że coś od nich zależy, że mają wpływ na rzeczywistość – stwierdził Jerzy Buzek. Jak podkreślił, "demokracja to jest system dla ludzi, dla obywateli, dla tych, którzy tworzą wspólnotę, a nie dla polityków i ludzi żądnych władzy".

 

W 2015 roku do akcji przystąpiło prawie 500 uczestników: organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, lokalne media, domy kultury, biblioteki i inne instytucje działające na terenie ponad 400 gmin.

 

 

W tym roku nagrodzono siedmiu laureatów. Nagrody przyznano m.in. za wprawadzenie budżetu obywatelskiego. Za to docenione zostały Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego oraz władze samorządowe gminy Barcin (woj. kujawsko-pomorskie), które otrzymały nagrodę za wprowadzenie budżetu obywatelskiego w sposób maksymalnie partycypacyjny i za sukces frekwencyjny. Z kolei Stowarzyszenie EZG i władze samorządowe Zgierza (woj. łódzkie) doceniono za wprowadzenie, wypromowanie i społeczną ewaluację budżetu obywatelskiego.

 

Nagrody za dialog, bibliotekę i zwrot ku rzece

 

Miasto Obywatelskie Lubartów i władze samorządowe Lubartowa (woj. lubelskie) nagrodzono za zainicjowanie dialogu mieszkańców i władz, a grupa nieformalna Aktywny Natolin i władze samorządowe gminy Nowosolna (woj. łódzkie) otrzymały nagrode za wprowadzenie uchwały o inicjatywie lokalnej z uwzględnieniem uwag mieszkańców i mieszkanek.

 

Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja z Kazimierzy Wielkiej i władze samorządowe gminy i miasta Kazimierza Wielka (woj. świętokrzyskie) nagrodzono za ulepszanie biblioteki zgodnie z pomysłami wszystkich zainteresowanych.

 

Sukcesem Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji Społecznej im. Św. Jadwigi Śląskiej ze Żmigrodu i władz samorządowych tego miasta (woj. dolnośląskie) było wciągnięcie seniorów i młodzieży do współdecydowania o kulturze. Za ulepszanie miejskiej przestrzeni i zwrot miasta ku rzece nagrode otrzymały: Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, grupa Słupia dla Słupszczan i władze samorządowe Słupska (woj. pomorskie).

 

Warunkiem jest działanie

 

Przystępującym do akcji organizatorzy zaproponowali przeprowadzenie jednego z pięciu działań sprzyjających włączaniu obywateli w decydowanie o sprawach ich społeczności. Były to: poprawa kontaktu radnych z mieszkańcami, wprowadzenie mechanizmu inicjatywy lokalnej, wspólne zagospodarowywanie przestrzeni publicznej, ulepszanie zgodnie z potrzebami mieszkańców programu instytucji publicznych oraz wprowadzenie i rozwijanie budżetu obywatelskiego w gminie.

 

PAP

 

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie