Bahrajn: 9 lat więzienia dla przywódcy szyickiej opozycji

Świat
Bahrajn: 9 lat więzienia dla przywódcy szyickiej opozycji
Flickr/Brandon Atkinson/CC BY 2.0

Szef szyickiej opozycji w Bahrajnie szejk Ali Salman został w poniedziałek skazany w procesie apelacyjnym na dziewięć lat więzienia, m.in. za podżeganie do nieposłuszeństwa i wzywanie do antyrządowych protestów. Początkowy wyrok wynosił cztery lata więzienia.

Ugrupowanie opozycyjne Al-Wifak, które było głównym inicjatorem prodemokratycznego ruchu w Bahrajnie z lutego 2011 roku, uznało poniedziałkowy wyrok za "niedopuszczalny i prowokacyjny".

 

Jak poinformowały źródła sądowe, wymiar kary jest znacznie surowszy niż cztery lata pozbawienia wolności orzeczone przez sąd pierwszej instancji w czerwcu 2015 roku. Salmanowi zarzucano "publiczne podżeganie do nienawiści" wobec sunnitów, "nawoływanie do nieposłuszeństwa" i dyskredytowanie MSW; sąd nie podtrzymał jednak głównego zarzutu spiskowania przeciwko władzom.

 

Ruch Al-Wifak w komunikacie oświadczył, że wyrok świadczy o "ignorowaniu w dalszym ciągu przez reżim apeli o rozwiązanie kryzysu politycznego w Bahrajnie".

 

Bahrajn, gdzie stacjonuje dowództwo V Floty USA, był od początku 2011 roku sceną masowych prodemokratycznych protestów, organizowanych głównie przez szyicką większość. Domagano się, by sunnicka rodzina panująca zarządziła wolne wybory i przekształciła absolutystyczny ustrój państwa w monarchię konstytucyjną.

 

Aresztowanie pod koniec 2014 roku szyickiego przywódcy zostało potępione przez wiele organizacji broniących praw człowieka na świecie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie