Weterani misji zagranicznych świętowali w Warszawie

Polska
Weterani misji zagranicznych świętowali w Warszawie
Galeria zdjęć (5)

W niedzielę w stolicy odbyły się obchody Dnia Weterana, święta uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami państwa. Dla mieszkańców Warszawy przygotowano z tej okazji m.in. piknik na pl. Piłsudskiego.

W południe rozpoczęły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wcześniej w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyła się msza św. w intencji weteranów i ich rodzin.

 

- Polscy żołnierze, policjanci, funkcjonariusze wielu służb, ale także i pracownicy cywilni - udawali się w miejsca konfliktów i wojen, aby nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia służyć sprawie pokoju - powiedział w homilii biskup polowy WP Józef Guzdek.

 

Zaznaczył, że "misjonarze" jako ludzie wierzący, nie tylko przyjęli pouczenie Jezusa, ale i się nim przejęli i wprowadzali je w życie.

 

Przypominając słowa Ewangelii: "Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody", biskup polowy podkreślił, że "to nie był tylko kubek wody".

 

"Wiernie służyli ojczyźnie"

 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała w niedzielę nagranie, za pośrednictwem którego premier Beata Szydło złożyła weteranom życzenia.

 

Jak powiedziała, dzień weterana to "święto tych wszystkich, którzy wiernie służyli ojczyźnie swoim życiem i zaangażowaniem, udowadniali, że takie wartości, jak służba ojczyźnie i drugiemu człowiekowi są nadrzędne".

 

Premier wspominała tych, którzy zginęli na służbie, dziękowała weteranom za służbę i to, że są przykładem, "jak można uczyć i mówić o patriotyzmie, o bohaterstwie, o zaangażowaniu w to, żeby nasza ojczyzna i my wszyscy mogliśmy się czuć bezpiecznie". Uczestnikom misji zagranicznych życzyła, by ich poświęcenie było doceniane i by wiedzieli o tym, że wszyscy jesteśmy im wdzięczni.

 

Leopard 2A5, PT-91 Twardy, Rosomak i wiele innych

 

Na pl. Piłsudskiego i w jego sąsiedztwie wojsko i służby mundurowe przygotowały dla mieszkańców stolicy piknik weterana. Z bliska można było na nim zobaczyć czołgi Leopard 2A5 i PT-91 Twardy, kołowy transporter opancerzony Rosomak, armatohaubicę Dana i kilkadziesiąt lżejszych pojazdów, w tym radiowozy i limuzyny BOR. Przygotowano też pokaz indywidualnego uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy i funkcjonariuszy.

 

Były też stoiska promocyjne poszczególnych formacji i uczelni wojskowych.

 

Święto obchodzone od 2002 roku

 

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa na dzień 29 maja ustanowiła uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

 

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach poległo ok. 120 Polaków.

 

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa przyznaje im m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze