Papież: migranci nie są zagrożeniem, oni sami są w niebezpieczeństwie

Świat
Papież: migranci nie są zagrożeniem, oni sami są w niebezpieczeństwie
PAP/EPA/VINCENZO PINTO

Papież Franciszek powiedział w sobotę podczas spotkania z dziećmi uchodźców różnych narodowości, przybyłymi do Watykanu z włoskiego regionu Kalabria, że migranci nie są zagrożeniem. - To oni są w niebezpieczeństwie - mówił.

Na spotkanie z papieżem przyjechało specjalnym pociągiem z miasta Vibo Valentia na południu Włoch 500 dziewcząt i chłopców. Czwarta edycja inicjatywy pod nazwą "Pociąg dzieci" dedykowana była dzieciom-migrantom, którzy stanowili większość uczestników audiencji. Dlatego hasłem tej podróży dzieci do Watykanu były słowa: "Przyniesieni przez fale".


Witając Franciszka chłopiec z Nigerii poprosił go o modlitwę za jego rodziców i kolegów, którzy, jak mówił, utonęli w morzu.


"Jesteście odważni i znacie prawdę"


Papież zwracając się do dzieci opowiedział im o tym, że trzy dni wcześniej, podczas audiencji generalnej otrzymał od ratowników kamizelkę dziewczynki, która utonęła w morzu. - Jeden z nich powiedział mi z płaczem: "Była dziewczynka wśród fal, ale nie zdołałem jej uratować. Została tylko ta kamizelka ratunkowa"- wspominał Franciszek. Następnie dodał: - Nie chcę was zasmucać, ale wy jesteście odważni i znacie prawdę. Oni są w niebezpieczeństwie: tyle dzieci, mężczyzn, kobiet.


Papież zauważył, że są tacy, którzy odpychają migrantów i chcą ich odesłać gdzie indziej. - To niesprawiedliwość - tak dzieci zareagowały na to, co usłyszały.


"Kto zamyka swoje serce nie ma ludzkiego serca"


Jedno z dzieci w czasie rozmowy z Franciszkiem nazwało takich ludzi "bestiami". Wtedy papież zapytał żartobliwie: - Czyżbyś studiował z Heideggerem?. Tłumacząc słowa chłopca papież wyjaśnił dzieciom: - On nie chciał nikogo obrazić. On powiedział, że osoba, która zamyka swoje serce nie ma ludzkiego serca. Ma serce zwierzęcia, powiedzmy - jak bestia, która nie rozumie.


W dalszej części spotkania, określonego przez Radio Watykańskie jako wyjątkowo wzruszające, papież mówił dzieciom o potrzebie pokoju, braterstwa, współczucia, równości i czynienia dobra.


Gdy jedna z dziewczynek zapytała, czym jest dla niego bycie papieżem, odparł: - To znaczy czynić tyle dobra, ile mogę. 


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie