Argentyński dyktator skazany m.in. za "zniknięcie ponad 100 osób"

Świat
Argentyński dyktator skazany m.in. za "zniknięcie ponad 100 osób"
PAP/EPA/Leo La Valle

Były dyktator Argentyny i przywódca junty wojskowej 88-letni Reynaldo Bignone został w piątek skazany na 20 lat więzienia za zbrodnie przeciwko prawom człowieka popełnione w latach 70. ub. wieku podczas wymierzonej przeciwko dysydentom tzw. Operacji Kondor.

Operację Kondor prowadziło sześciu dyktatorów państw południowoamerykańskich (Chile, Argentyny, Boliwii, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju), którzy przy pomocy skoordynowanej akcji swych tajnych służb i policji starali się wyśledzić i zlikwidować swych przeciwników politycznych.

 

Sąd w Buenos Aires skazał Bignone, który w latach 1982-83 sprawował dyktatorską władzę w Argentynie, na 20 lat więzienia za "udział w przestępczym spisku, uprowadzeniach i zniknięciu ponad 100 osób i nadużyciach władzy".

 

Wyrok uważany jest za przełomowy bowiem po raz pierwszy proces wykazał przestępczą współpracę popieranych przez USA dyktatorskich reżimów w Ameryce Łacińskiej.

 

Bignone odsiaduje już karę dożywotniego więzienia za naruszenia praw człowieka w czasach rządów argentyńskiej junty wojskowej, w latach 1976-83. Razem z Bignone na kary od 8 do 25 lat więzienia skazano 14 innych byłych wysokich rangą oficerów.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie