Sprawdź gdzie w Polsce będzie niebezpiecznie i zobacz czemu trzeba uważać

Polska
Sprawdź gdzie w Polsce będzie niebezpiecznie i zobacz czemu trzeba uważać
Flickr.com/thhweather, Florida Institute of Technology

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pogodowy pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla kilku województw. Obecny weekend mija pod znakiem zmiennej pogody. Nawet jeśli pierwsza połowa dnia jest słoneczna i sucha, to druga przynosi deszcze i gwałtowne burze. Wiele osób zostało już rannych. Ku przestrodze prezentujemy poniżej pewien film.

Burze z gradem przetaczają się przez południową, zachodnią i centralną Polskę - podaje Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW. Alert dotyczy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

 

Taka pogoda ma być do późnych godzin nocnych na południu - w województwach: dolnośląskim, śląskim i opolskim, a także w lubuskim, łódzkim i wielkopolskim.

 

Deszczu z gradem można się dziś spodziewać także w Kujawsko-Pomorskiem i na Pomorzu. Na Pomorzu jednak deszczowo-burzowa aura ma minąć przed nadejściem nocy.

 

Miejscami może spaść do 40 milimetrów deszczu, wiatr ma osiągnąć w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę.

 

Błyskawica w zwolnionym tempie

 

Do wypadków, w tym rażeń piorunem, doszło już w ten weekend w wielu miejscach w Polsce. Dwóch turystów zostało rannych pod szczytem Sokolicy w Pieninach, a mężczyzna rażony w Babiej Górze zmarł na miejscu.

 

Zwałtowne ulewy, które przechodzą obecnie nad Polską są naprawdę niebezpieczne. Dla uzmysłowienia jak wielka jest siła wyładowań atmosferycznych, poniżej zamieszczamy nagranie wideo, na którym widać uderzenie pioruna w zwolnionym tempie.


Błyskawica została uchwycona za pomocą tzw. szybkiej kamery, która pozwoliła prześledzić, jak powstaje to zjawisko w dużym spowolnieniu, klatka po klatce.

 

Dla większości z nas burza to tylko błyski i głośne huki, jednak dla naukowców jest to jedno z najbardziej niepoznanych zjawisk.

 

 

W najbliższych dniach

 

Do Polski napływa gorące i wilgotne powietrze polarno-morskie, które niebawem przejdzie w masę zwrotnikową. Będzie to masa niestabilna, a to oznacza, że o każdej porze doby mogą się piętrzyć chmury burzowe, które mogą przynosić gwałtowne i niebezpieczne zjawiska.

 

Poza błyskawicami spodziewać się należy przelotnego, ale intensywnego deszczu, który może powodować lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Lokalnie może też padać grad, a przy tym uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy.

 

polsatnews.pl, imgw.pl, Florida Institute of Technology

po/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze