Zostawiał nietypowe ślady. Złapali go jak niszczył leśne drogi

Polska
Zostawiał nietypowe ślady. Złapali go jak niszczył leśne drogi
Nadleśnictwo Zwierzyniec
Zostawiał nietypowe ślady. Złapali go jak niszczył leśne drogi.

Straż Leśna ze Zwierzyńca (woj. lubelskie) przez kilka dni szukała pojazdu, którego kierowca krążył po lesie szarżując po nieutwardzonych duktach. Kiedy kierowca zauważył zasadzkę usiłował uciec. Uszkodził samochód strażników, ale został złapany. Zostanie ukarany.

Straż Leśna przez kilka dni szukała pojazdu, który zostawiał nietypowe ślady. Strażnicy zwrócili uwagę na szeroki rozstaw kół. Pojazd zostawiał odciski opon w kilku leśnictwach obrębu Tereszpol. Straż Leśna kontrolowała dukty, aż wreszcie kierowca wpadł w zasadzkę.

 

Uciekał i spowodował kolizję

 

Gdy kierujący zobaczył blokadę, próbował uciekać. W czasie pościgu uszkodzony został samochód nadleśnictwa. Strażnikom leśnym nic się podczas kolizji nie stało.

 

Jazda quadami i innymi pojazdami mechanicznymi w lesie jest w Polsce zabroniona. Art. 29 ustawy o lasach dopuszcza ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie jedynie po drogach publicznych. Drogami lesnymi mozna jeździć tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych traktach.

 

- Quadami można jeździć po drogach publicznych, o ile pojazdy te są zarejestrowane, a kierowcy mają odpowiednie uprawnienia. Jednak poruszanie się tego typu pojazdami po leśnych drogach, do tego celu nieprzeznaczonych, jest zabronione – wyjaśnia Jerzy Reja, główny specjalista Straży Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

 

Wiosną las potrzebuje spokoju

 

- Jeżdżenie po lasach szczególnie w okresie wiosennym, gdzie las potrzebuje spokoju, choćby ze względu na okres lęgowy ptaków, jest nieodpowiedzialne - stwierdził Jerzy Reja.

 

Kierowca zatrzymanego pojazdu odpowie za naruszenie kodeksu wykroczeń i ustawy o lasach.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie