Wykryto 23 przypadki dopingu podczas igrzysk w Londynie

Sport
Wykryto 23 przypadki dopingu podczas igrzysk w Londynie
Arnaud Gaillard/Wikipedia/Creative Commons 1.0

Przypadki stosowania zabronionych środków dopingowych wykryto po ponownym badaniu próbek pobranych na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku - potwierdził w piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).

Doping wykryto u zawodników z sześciu państw startujących w pięciu dyscyplinach. Szczegółów nie podano, mają być ujawnione dopiero po badaniach próbek "B".


W połowie maja MKOl ujawnił, ze ponowne badanie próbek pobranych w Pekinie w 2008 roku w 31 przypadkach dało wynik pozytywny - wykryto przypadki stosowania zabronionych środków.


W sumie przebadano 265 próbek z Londynu, z Pekinu skontrolowano 454.


- Program ponownej analizy próbek jest w toku, zakończymy go przed rozpoczęciem igrzysk w Rio de Janeiro. Mamy jeden cel, który chyba wszyscy powinni akceptować, chcemy ze startu w Brazylii wykluczyć tych, którzy są winni. I którzy czuli się bezkarni przez ostatnie kilka lat, gdyż nie udało się im udowodnić dopingu - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach.


W komunikacie MKOl potwierdzono, że ponowne badanie stwierdziło obecność zabronionych środków podczas igrzysk w Pekinie w organizmie mistrzyni w skoku wzwyż Rosjanki Anny Cziczerowej. W sumie wśród 31 ujawnionych przypadków, 14 to Rosjanie.

 

Najwięcej zastrzeżeń do sportowców z Rosji


- Głównie analizujemy próbki tych osób, którzy nadal czynnie uprawiają sport i mogą zdobyć kwalifikację do Rio. Nie chcemy tam mieć oszustów. Tym bardziej, że w najbliższych dniach można się jeszcze spodziewać ujawnienia kolejnych przypadków - dodał Bach.


W ostatnich miesiącach najwięcej zastrzeżeń jest do sportowców z Rosji. 13 listopada 2015 roku Rosja została tymczasowo zawieszona w prawach członka Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekkoatletycznych (IAAF) po ujawnieniu afery dopingowej, w której m.in. zarzucono władzom tego kraju tuszowanie pozytywnych wyników badań.


Rosjanie, oskarżani o stworzenie zorganizowanego systemu dopingu, zostali tymczasowo wykluczeni ze wszystkich zawodów, łącznie z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Decyzja została podjęta przez zwołaną w trybie awaryjnym Radę IAAF.


Sprawa jest nadal otwarta, dopiero 17 czerwca Rada IAAF zbierze się w Wiedniu i tam zapadnie ostateczna decyzja, czy Rosjanie zostaną dopuszczeni do sierpniowych igrzysk XXXI olimpiady w Rio de Janeiro.


PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie