Rosja grozi UE przedłużeniem embarga na żywność o 1,5 roku

Świat
Rosja grozi UE przedłużeniem embarga na żywność o 1,5 roku
Flickr/Statsministerens kontor/CC BY-ND 2.0

Rząd Rosji zagroził w piątek Unii Europejskiej przedłużeniem do końca 2017 roku embarga na żywność wprowadzonego w odpowiedzi na unijne sankcje będące reakcją na działania Rosji wobec Ukrainy. UE przygotowuje się obecnie do decyzji o przedłużeniu sankcji.

- Nakazałem przygotowanie propozycji w celu przedłużenia środków odwetowych nie na rok, ale do końca 2017 roku - oświadczył premier Dmitrij Miedwiediew cytowany przez rosyjskie media.

 

Nas mocy rosyjskiego embarga zakazany został import do Rosji większości artykułów spożywczych pochodzących z krajów Zachodu, głównie Unii Europejskiej, która wprowadziła sankcje za aneksję Krymu i wspieranie prorosyjskich separatystów w Donbasie.

 

Straty krajów objętych embargiem mają wynosić 9,3 mld euro

 

Minister rolnictwa Aleksandr Tkaczow powiedział, że Rosja nie planuje rozszerzać listy artykułów objętych embargiem.

 

Według Miedwiediewa przedłużenie embarga o półtora roku pozwoli z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować inwestycje w rosyjskim sektorze rolno-spożywczym, który niechętnie patrzy na powrót zachodniej konkurencji.

 

Embargo, które wygasa w sierpniu, było już raz przedłużane w zeszłym roku.

 

Wewnętrzny raport rządu rosyjskiego, ujawniony przez agencję TASS, szacuje, że kraje objęte embargiem poniosły z tego tytułu straty w wysokości 9,3 mld euro.

 

Odpowiedź na aneksję Krymu

 

Sankcje gospodarcze wobec Rosji, wprowadzone w 2014 roku w odpowiedzi na aneksję Krymu i wspieranie przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy, wygasają z końcem lipca. Na przełomie czerwca i lipca UE musi podjąć decyzję w sprawie ich utrzymania. Już w ubiegłym roku UE uzależniła zniesienie sankcji od wdrożenia porozumień z Mińska z 2015 roku w sprawie zakończenia konfliktu, w którym zginęło już 9,3 tys. osób.

 

W ubiegłym tygodniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała, że spodziewa się przedłużenia sankcji wobec Rosji. Także kanclerz Angela Merkel podczas szczytu G7 w Japonii wypowiedziała się przeciwko zniesieniu sankcji, uznając, że jest na to za wcześnie.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie