W USA bez zmian: wojska jądrowe nadal używają dyskietek z lat siedemdziesiątych

Świat
W USA bez zmian: wojska jądrowe nadal używają dyskietek z lat siedemdziesiątych
Porównanie wielkości dyskietki 8-calowej ze współczesną kartą pamięci, fot. avaragado/Flickr.com
Porównanie wielkości dyskietki 8-calowej ze współczesną kartą pamięci

W Departamencie Obrony USA wciąż używane są 8-calowe miękkie dyskietki dla kontroli operacyjnej gotowości sił jądrowych - wynika z raportu Rządowego Biura Kontroli (GAO). Przy ich użyciu monitorowana jestm.in. sprawność pocisków międzykontynentalnych.

Raport Rządowego Biura Kontroli (Government Accountability Office) został opublikowany w środę.

 

"Wynika z niego, że w amerykańskim ministerstwie obrony wciąż jeszcze są w użyciu zakupione w latach 70. komputery IBM series/1" - zauważa agencja AFP.

 

Do zapisywania i przenoszenia danych wykorzystywano w nich 8-calowe dyskietki typu "floppy" wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego (najczęściej mylaru - politereftalanu etylenu) pokrytego warstwą magnetyczną.

 

Przenośne nośniki magnetyczne o niewielkiej pojemności zostały wyparte w ostatnich dekadach m.in. przez nośniki pamięci USB i flash.

 

Relikty sprawdzają się

 

- System ten nadal nam służy z tej prostej przyczyny, że wciąż działa bez zarzutu - wyjaśniła wprost rzeczniczka Pentagonu pułkownik Valerie Henderson.

 

Zapowiedziała jednocześnie, że miękkie dyskietki zostaną zastąpione przez inne, nowocześniejsze nośniki pamięci "najpóźniej do końca 2017 roku".

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze