"To chyba jakiś żart" - Pegida oburzona opakowaniami czekoladek Kinder

Świat
"To chyba jakiś żart" - Pegida oburzona opakowaniami czekoladek Kinder
Facebook/Kinder Schokolade

Działaczy niemieckiej organizacji Pegida (Patriotyczni Europejczycy Przeciwko Islamizacji Zachodu) oburzyło pojawienie się na opakowaniu batoników Kinder podobizny ciemnoskórych dzieci. Nie zorientowali się, że nowe opakowania są elementem strategii promocyjnej związanej z Euro 2016. Firma postanowiła umieścić na batonikach zdjęcia z dzieciństwa piłkarzy reprezentacji Niemiec.

Na stronie lokalnej organizacji Pegidy (z Dolnej Saksonii) pojawiło się zdjęcie, przedstawiające opakowania batoników Kinder, na których pojawiły się dzieci o innej karnacji niż biała. Administrator grupy skomentował: "Oni nie zatrzymają się nigdy. Czy naprawdę kupicie coś takiego? A może to żart?".

 

Krytykujący nowe opakowania czekoladek Kinder zwracali uwagę, że to jest możliwe tylko w Niemczech. "Czy w Turcji i innych krajach wykorzystano by zdjęcia niemieckich dzieci na swoich słodyczach? Na pewno nie!" - zauważył jeden z komentujących.


Wśród wielu komentarzy pojawiły się także głosy popierające kampanię firmy Fererro. "Zamknijcie granice i zakażcie eksportu, nie będzie migracji. Zostaniemy z bezrobociem i lokalną piłką nożną!" - zauważył jeden ze zwolenników nowych opakowań. Inny dodał: "Jeśli jeden z tych ludzi zdobędzie gola, będzie czczony".

 

Ciemnoskóre dzieci to piłkarze reprezentacji Niemiec

 
Na opakowaniach słodyczy zostały umieszczone m.in. zdjęcia mającego ghańskie korzenie Jerome'a Boatenga oraz pochodzącego z Turcji Ilkaya Guendogana, który jednak nie zagra na Euro 2016 z powodu kontuzji. 


Administratorzy profilu, kiedy już dowiedzieli się, kim są dzieci na opakowaniach batoników, stwierdzili, że nie będą reagować na krytykę. Jednak wpis został usunięty z ich strony, a obecnie profil o nazwie Pegida BW Bodensee zniknął z serwisu Facebook.


Oświadczenie wydał także producent czekoladek Kinder, firma Ferrero,  pisząc, że sprzeciwia się wszystkim przejawom rasizmu i ksenofobii.

 

 

bbc.com

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze