OECD: kryzys gospodarczy przyspieszył śmierć pół miliona osób

Technologie
OECD: kryzys gospodarczy przyspieszył śmierć pół miliona osób
Bytemarks/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

W ocenie badaczy, którzy analizowali związek między wzrostem bezrobocia i cięciami w służbie zdrowia, a zachorowalnością na raka, w latach 2008-10 z powodu kryzysu zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych rakiem. W UE - o 160 tys., a na świecie o 500 tys.

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zostały przedstawione w środę w brytyjskim czasopiśmie "The Lancet" - najstarszym periodyku medycznym na świecie.

 

W 2012 r. z powodu raka zmarło na świecie 8,2 mln ludzi.

 

- Rak jest główną przyczyną zgonów. Uchwycić i zrozumieć zależność, jaka istnieje pomiędzy zmianami społeczno-gospodarczymi a możliwościami wyleczenia tej choroby, wydawało się nam kluczowe - powiedział agencji AFP kierownik projektu dr Mahiben Maruthappu z Imperial College w Londynie.

 

- Udało się nam odkryć, że wzrostowi bezrobocia towarzyszył też wzrost śmiertelności z powodu raka. Jednakże tam, gdzie ubezpieczenie gwarantowało osobom pozbawionym pracy dostęp do określonych, refundowanych zabiegów medycznych, zwłaszcza w przypadku raka piersi, prostaty czy odbytu, które są wyleczalne, skutki były zdecydowanie mniej tragiczne - zaznaczył Maruthappu.

 

- Dostępność zabiegów medycznych jest więc kluczowa w walce z rakiem - podsumował.

 

Badacze korzystali m.in. z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Banku Światowego.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze