Belgia: domniemani ekstremiści mogli szykować zamach w Antwerpii

Świat
Belgia: domniemani ekstremiści mogli szykować zamach w Antwerpii
Dworzec w Antwerpii, zdjęcie ilustracyjne, Fot. Flickr/Andrew Nash/CC BY-SA 2.0

Zatrzymani w Belgii czterej domniemani ekstremiści zbierali pieniądze na broń i amunicję i planowali ataki w drugim co do wielkości mieście Belgii, Antwerpii, w tym na dworcu kolejowym - poinformowało w czwartek źródło zbliżone do śledztwa.

Belgijski nadawca państwowy RTBF twierdzi, że głównym celem osób zatrzymanych w środę było "uderzenie w tłum", a dworzec kolejowy w Antwerpii był potencjalnym celem.

 

Policja przeszukała w środę osiem domów w tym mieście i zatrzymała czterech ludzi, którzy zostali oskarżeni o udział w organizacji terrorystycznej. Zatrzymani są podejrzani też o próby werbowania chętnych do wyjazdu w rejony konfliktów w Syrii i Libii.


Nie ma powiązań z zamachowcami z Brukseli


Gazeta "Nieuwsblad" pisze, że członkowie islamistycznej grupy, której członków aresztowano, kontaktowali się bezpośrednio z innymi Belgami w Syrii, w tym z wychowanym na przedmieściu Antwerpii prominentnym belgijskim bojownikiem Państwa Islamskiego (IS) Hiszamem Szaibem przebywającym w al-Rakce. Al-Rakka pełni rolę samozwańczej stolicy IS w Syrii.


Belgijska prokuratura poinformowała, że nie wydaje się, by zatrzymane osoby miały powiązania z zamachowcami, którzy 22 marca na lotnisku Zaventem i w brukselskim metrze zabili 32 osoby. Do zamachów tych, a także do ataków w Paryżu 13 listopada 2015 roku, gdzie zginęło 130 osób, przyznało się Państwo Islamskie.


Agencja Associated Press pisze, że Belgia, gdzie mieszka spora mniejszość muzułmańska pochodząca z Afryki Północnej, jest miejscem najbardziej owocnej w Europie rekrutacji bojowników dla IS.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze