Australia: zatrzymano mężczyznę planującego atak terrorystyczny

Świat
Australia: zatrzymano mężczyznę planującego atak terrorystyczny
Raido/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Australijska policja zatrzymała w czwartek 24-letniego mężczyznę powiązanego z radykalnymi muzułmanami. Podejrzewa go o planowanie w kraju zamachu terrorystycznego. To kolejna tego typu operacja służb bezpieczeństwa w ostatnich tygodniach.

"Mężczyzna z Bankstown został zatrzymany w czwartek przez połączony zespół antyterrorystyczny z Sydney, działający w ramach operacji Appleby wymierzonej w osoby planujące zamach terrorystyczny w Australii" - podkreśliły służby w komunikacie.

 

"Sąd zostanie poinformowany, że był on (zatrzymany - przyp. red.) jedną z osób oskarżanych wcześniej w kwestii tworzenia dokumentacji na temat przygotowań do uczestnictwa i zaangażowania w przygotowanie aktu terroru" - dodano w dokumencie.

 

Duża akcja policji

 

W zeszłym tygodniu policja przeprowadziła serię operacji w Melbourne w związku z aresztowaniem w pierwszej połowie maja pięciu mężczyzn, którzy zamierzali na niewielkiej łodzi rybackiej przedostać się do Indonezji i przyłączyć do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie.

 

Według australijskich mediów grupa została zatrzymana pod zarzutem przygotowań do wjazdu na teren obcego państwa w celu prowadzenia wrogiej działalności. Jednym z aresztowanych był znany islamski kaznodzieja Musa Cerantonio. Był on już aresztowany w 2014 roku na wyspie Cebu w środkowych Filipinach i deportowany do Australii po tym, jak wyjawił swym zwolennikom w mediach społecznościowych, że podróżował do Syrii.

 

Z najnowszych danych ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że około 100 osób wyjechało z Australii, by walczyć w Syrii w szeregach takich organizacji jak IS.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie