Zamach - jak się zachować, aby przeżyć. Akcja stołecznego ratusza w komunikacji miejskiej

Polska
Zamach - jak się zachować, aby przeżyć. Akcja stołecznego ratusza w komunikacji miejskiej
UM Warszawa/mat. prasowe

"Gdy usłyszysz wybuch - uciekaj. W przypadku strzelaniny - ukryj się. Staniesz się zakładnikiem - nie stawiaj oporu" - informują plakaty i ulotki w warszawskich autobusach i tramwajach oraz na przystankach. W ten sposób ratusz radzi, jak właściwie reagować w sytuacjach zagrożenia życia. Po incydencie we Wrocławiu a przed szczytem NATO w Warszawie te informacje mogą być przydatne - uważa ratusz.

- Przed szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży to wiedza, która może przydać się wszystkim - powiedział Polsat News Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. 

 

- Ulotki mają w sposób maksymalnie przystępny sposób pokazać, co robić w sytuacji bezpośredniego zagrożenia - wyjaśnił Milczarczyk. Jak podkreślił, akcja nie ma na celu zwrócenia uwagi, że Warszawa jest zagrożona niebezpieczeństwem. - Nie chcemy straszyć pasażerów, a jedynie przypomnieć im, jakie procedury zastosować w różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacjach - dodaje rzecznik ratusza.

 

Ulotki przygotowało Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

 

źródło: UM Warszawa/mat. prasowe

 

Stołeczny Ratusz przestrzega, że jeśli usłyszymy wybuch, przede wszystkim trzeba uciekać jak najdalej od niebezpieczeństwa. Nie można przy tym myśleć tylko o sobie – w sytuacji zagrożenia wszyscy muszą sobie pomagać.

 

Gdy nie możemy uciekać, należy paść na ziemię i szukać schronienia za osłoną, np. murkiem. Jeżeli uda nam się uciec, to koniecznie należy poinformować inne osoby o niebezpieczeństwie.

 

Kiedy uciekać 

 

Inaczej należy reagować w przypadku strzelaniny. Po pierwsze należy unikać okien i drzwi. Trzeba znaleźć bezpieczne schronienie za ścianą czy w pokoju.

 

Jeżeli jest taka możliwość, to należy jak najszybciej zabezpieczyć wejście, np. blokując je ciężką szafą. Ważne jest, aby nie zdradzić swojej kryjówki i nie zainteresować nią napastnika. W tym celu trzeba wyłączyć wszystkie urządzenia, które mogą wytwarzać dźwięk: radio, komputer oraz wyłączyć wibracje i wyciszyć telefon.

 

Co zrobić z podejrzanym pakunkiem

 

W przypadku dostania sie w ręce napastników "przede wszystkim należy zachować spokój i stosować się do ich poleceń. Nie można dyskutować z napastnikami, zgrywać bohatera czy też ich atakować. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i trzeba pytać o pozwolenie wykonania każdej czynności. Zdecydowanie należy też unikać z nimi kontaktu wzrokowego".

 

Ratusz informuje też, co zrobić, w przypadku znalezienia podejrzanej torby lub pakunku. - Nie można go dotykać, podnosić, otwierać ani przesuwać. Jak najszybciej trzeba ostrzec o niebezpieczeństwie inne osoby i zadzwonić na numer 112, aby poinformować o zdarzeniu policję - podpowiada ratusz.

 

Zwiększona czujność po incydencie we Wrocławiu

 

Jak przyznał rzecznik ratusza, dystrybucja plakatów zbiegła się w czasie z ostatnimi wydarzeniami we Wrocławiu, gdy w miejskim autobusie 22-latek umieścił pakunek z ładunkiem wybuchowym.  - Ratusz miał ulotki przygotowane już wcześniej. Kiedy doszło do zdarzenia we Wrocławiu, byliśmy już gotowi do dystrybucji - zaznaczył.

 

Dodał, że incydent w stolicy Dolnego Śląska z pewnością wpłynie na zwiększenie czujności nie tylko służb, ale i mieszkańców. - Może dzięki temu wszyscy nauczymy się, jak reagować na takie sytuacje - powiedział.

  

Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży

 

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Udział w nim ma wziąć ponad 2,5 tys. delegatów, 1,5 tys. dziennikarzy i około 500 ekspertów.

 

Z kolei tegoroczne Światowe Dni Młodzieży zaplanowano w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką, w dniach 26-31 lipca. Szacuje się, że udział w nich może wziąć nawet 2,5 mln osób. Część z nich pojawi się także w w Warszawie. Zgodnie z przewidywaniami, organizowane przez cały wcześniejszy tydzień Dni Diecezjalne w stolicy mogą zgromadzić nawet 100 tys. uczestników.

 

Polsat News, polsatnews.pl

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie