"To kamień milowy". Niemcy mają nowy projekt ustawy o integracji imigrantów

Świat
"To kamień milowy". Niemcy mają nowy projekt ustawy o integracji imigrantów
PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

Rząd Niemiec przyjął w środę na wyjazdowym posiedzeniu w Mesebergu pod Berlinem projekt ustawy o integracji imigrantów. Nowe przepisy mają ułatwić uchodźcom podejmowanie pracy. Dla azylantów, którzy odmawiają nauki języka, przewidziano sankcje. - To kamień milowy w niemieckiej polityce wobec imigrantów - powiedziała kanclerz Angela Merkel.

Niemiecka kanclerz zaznaczyła, pracując nad projektem rząd kierował się zasadą "pomagać i wymagać".

 

Państwo przedstawia cudzoziemcom szukającym schronienia w Niemczech bogatą ofertę umożliwiającą integrację i pracę, oczekując równocześnie od uchodźców, że skorzystają z tej oferty i dołożą starań, by zintegrować się w społeczeństwie niemieckim - powiedziała szefowa rządu.

 

"Przejście do aktywnej polityki migryacyjnej"

 

Wicekanclerz Sigmar Gabriel podkreślił, że decyzje podjęte przez rząd oznaczają przejście do "aktywnej polityki migracyjnej". - Wysyłamy uchodźcom sygnał: jeżeli będziesz się starał, to coś z ciebie będzie - powiedział polityk SPD. Jak dodał, państwo będzie pomagać, ale imigranci muszą sami aktywnie angażować się w proces integracji.

 

Projekt ustawy przewiduje tworzenie dotowanych z budżetu miejsc pracy dla uchodźców. Ograniczone mają zostać przepisy przewidujące, że przy obsadzaniu miejsc pracy pierwszeństwo mają obywatele Niemiec oraz obywatele Unii Europejskiej. Osoby biorące udział w kursach szkolenia zawodowego będą chronione przed deportacją nawet wtedy, gdy ich wniosek o azyl zostanie odrzucony.

 

Kursy językowe i integracyjne

 

Władze rozszerzą ofertę kursów integracyjnych i językowych dla imigrantów. Osoby, które odmówią udziału w kursach lub przerwą je bez usprawiedliwienia, będą karane obniżeniem świadczeń. Nieograniczone prawo do przebywania w Niemczech, przyznawane obecnie automatycznie po trzech latach, otrzymają w przyszłości tylko ci uchodźcy, którzy opanują język niemiecki i będą mogli sami się utrzymać.

Rząd przyznał ponadto władzom lokalnym prawo do wyznaczania uchodźcom w ciągu pierwszych trzech lat miejsca, w którym mają się osiedlić. Obecnie większość z nich zatrzymuje się w największych miastach Niemiec.

 

O szczegółowych rozwiązaniach poinformują wczesnym popołudniem szefowie resortów spraw wewnętrznych i pracy, Thomas de Maiziere i Andrea Nahles.

 

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało 1,1 mln imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki. Od początku bieżącego roku niemiecką granicę z zamiarem ubiegania się o status azylanta bądź uchodźcy przekroczyło ponad 200 tys. osób.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!