Timmermans po wizycie w Warszawie: jest dialog i na razie tyle. Następna rozmowa o Polsce 1 czerwca

Świat
Timmermans po wizycie w Warszawie: jest dialog i na razie tyle. Następna rozmowa o Polsce 1 czerwca
PAP/Radek Pietruszka

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zrelacjonował komisarzom wizytę w Polsce, podczas której rozmawiał m.in. z premier Beatą Szydło o kompromisowym rozwiązaniu kryzysu konstytucyjnego. Według nieoficjalnych informacji, na zamkniętym kolegium Komisji Timmermans miał powiedzieć, że dialog z polskim rządem trwa, ale nie ma wielkich postępów.

Według źródeł unijnych, komisarze dyskutowali o następnych krokach w dialogu na temat praworządności w Polsce.

 

W środę w Brukseli nie ma jednak szefa KE Jean-Claude'a Junckera, który pojechał na szczyt G7 do Japonii. Komisja ma wrócić do tematu Polski 1 czerwca po powrocie przewodniczącego, wtedy też mogą zapaść decyzje dotyczące prowadzonej wobec Polski procedury kontroli praworządności.

 

Spotkanie z Rzeplińskim

 

Frans Timmermans spotkał się we wtorek w Warszawie także z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem i prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim.

 

- Nie było inicjatywy wiceszefa Komisji Europejskiej, by Trybunał Konstytucyjny o czymkolwiek decydował, czy cokolwiek proponował. Andrzej Rzepliński poinformował go jak wygląda nasze orzecznictwo - powiedział o tym spotkaniu wiceprezes TK Stanisław Biernat.

 

Biernat oświadczył, że Trybunał nie zna szczegółów prac, które mają doprowadzić do rozstrzygnięcia politycznego sprawy dopuszczenia do orzekania trzech sędziów TK wybranych w październiku ub.r. przez poprzedni Sejm oraz trzech wybranych przez obecny Sejm w grudniu ub.r.

 

Wiceprezes TK wskazywał, że zakończenie sporu wokół TK "nie zależy od nas". - Życzylibyśmy sobie tego - dodał zarazem.

 

Podkreślił, że TK pracuje - o czym świadczą m.in. dwa środowe wyroki, dotyczące wpisywania zabytków na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz uprawnienia ministra sprawiedliwości do żądania akt spraw sądowych z sądów wojskowych. Zarazem przyznał, że "sytuacja, w której wyroki nie są publikowane, nie jest komfortowa".

 

W ubiegłym tygodniu KE upoważniła Timmermansa do przyjęcia do 23 maja opinii podsumowującej prowadzony przez Komisję  dialog z rządem. Spodziewano się, że nastąpi to w poniedziałek. Później była mowa o środzie, 25 maja - posiedzeniu komisarzy, podczas którego Timmermans relacjonował przebieg prowadzonego z Polską dialogu. Teraz sprawa została przeniesiona na środę, 1 czerwca. 

 

Według niepotwierdzonych informacji, dzień wcześniej, we wtorek, 31 maja, miałaby się odbyć ponowna rozmowa telefoniczna  Timmermansa z premier Szydło.
 
Efekty wizyty Timmermansa


- Polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament. Wypełniają wszystkie warunki, żeby spór został zażegnany, ale przede wszystkim, żeby TK mógł funkcjonować bardziej transparentnie, mógł odzwierciedlać to, co dzieje się w Polsce i żeby jego praca nie była w żaden sposób zaburzana - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło po spotkaniu z wiceprzewodniczącym KE.

 

- Pani premier wyraziła silne zaangażowanie kontynuacją dialogu z KE – stwierdził natomiast Frans Timmermans. - Rozwiązanie tego konfliktu można wypracować tylko w Polsce - dodał.

 

Timmermans podkreślił, że "w interesie UE jest, by znaleźć rozwiązanie tego problemu, ponieważ uważamy, że w pełni funkcjonujące państwa członkowskie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania UE".

 

- Polska ma wiodącą rolę do odegrania w UE. Doprowadzenie tego konfliktu do końca uwolni pewne siły Polski, które można wykorzystać z korzyścią dla UE. Będę kontynuował ten dialog. Myślę, że bardzo niedługo dobiegnie on do końca, bo problem będzie rozwiązany – podkreślił ł wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

 

PAP, polskieradio.pl, polsatnews.pl 

ptw/dro/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie