Muzeum Piłsudskiego ma być gotowe na początku 2018 r. Znamy wykonawcę

Polska
Muzeum Piłsudskiego ma być gotowe na początku 2018 r. Znamy wykonawcę
Polsat News

Budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, ale także odrestaurowanie zabytkowej "Willi Bzów" i rewitalizację terenów zielonych wykona PORR Polska Construction S.A. Prace mają ruszyć jeszcze w maju br., będą trwały 22 miesiące.

Umowę na kontynuację projektu i wykonanie robót budowlanych kompleksu muzealno-edukacyjnego podpisano między Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku a PORR Polska Construction S.A.


Rzecznik prasowy PORR Mateusz Gdowski poinformował w komunikacie przesłanym w środę, że kontrakt obejmuje budowę obiektu muzealno-edukacyjnego o trzech użytkowych kondygnacjach podziemnych oraz trzech nadziemnych.


"Budynek w części nadziemnej składa się z dwóch prostopadłościanów o identycznej wysokości. Obiekt będzie wykonany w technologii betonu architektonicznego, z widoczną fakturą słojów drewna. Elewacje będą posiadały nieregularne otworowania, a ażurowa konstrukcja betonowa będzie perforowana na całej wysokości. Wnętrza budynku pozostawione będą w surowym betonie architektonicznym jako dominującym materiale ścian i stropów, również z widoczną fakturą drewna" - poinformował.

 

Ruszają też prace nad projektem stałej wystawy


Zgodnie z umową, PORR ma wykonać prace w ciągu 22 miesięcy, co ma pozwolić na oddanie kompleksu muzealno-edukacyjnego w pierwszym kwartale 2018 r.


Równolegle z pracami budowlanymi Muzeum prowadzi prace nad projektem wystawy stałej, która w przyszłości będzie prezentowana w nowym budynku muzealnym.


Wystawa będzie prezentowała nie tylko biografię Piłsudskiego, ale i tło historyczne epoki. Jej projekt przewiduje dużą wysoką salę z kolumną i dziedzińcem po środku oraz otaczającą je antresolą. Na dolnym poziomie znajdą się galerie przybliżające część biografii Piłsudskiego i historyczne tło okresu, który doprowadził do odzyskania niepodległości przez Polskę. Na antresoli będzie segment poświęcony m.in. budowaniu II Rzeczpospolitej.


Przejście między galeriami wyznaczą progi symbolizujące kluczowe etapy życia Piłsudskiego. Wejście z parteru na piętro będzie wiodło po wznoszącej się kładce symbolizującej przejście z Polski zniewolonej do wolnej. Kolumna znajdująca się w centralnej przestrzeni wystawy ma zaś być symbolem "niezniszczalności idei będących dla Piłsudskiego motywacją do działania".

 

Projekcja multimedialna o marszałku


Dookoła kolumny zaprojektowano cztery znajdujące się na planie kwadratu ekrany, na których będzie wyświetlana projekcja multimedialna nawiązująca do idei bliskich marszałkowi. Każdy będzie mógł się do nich odnieść i skomentować krótką informacją tekstową na multimedialnym ekranie lub za pośrednictwem telefonu. Teksty mają pojawiać się na posadzce galerii i stopniowo "wspinać się na kolumnę".


Scenariusz wystawy jest chronologiczno-tematyczną opowieścią o Józefie Piłsudskim podzieloną na sześć galerii. Pięć - "Ziuk", "Wiktor", "Komendant", "Naczelnik" i "Marszałek" - opowiada o poszczególnych okresach życia i kolejnych etapach działalności marszałka. Szósta - "Symbol" - to podsumowanie pozostawionego przez niego dziedzictwa.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie