Lubnauer o spotkaniu ws. TK: każdy ma swoją koncepcję wyjścia z kryzysu

Polska

- Niewątpliwie były to trudne rozmowy, dlatego że każdy ma swoją koncepcję wyjścia z kryzysu - powiedziała Katarzyna Lubnauer, oceniając zorganizowane we wtorek przez opozycję spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych ws. kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Szansę na rozwiązanie sporu posłanka Nowoczesnej widzi w powołaniu kolejnego, drugiego już zespołu ekspertów ws. TK.

Nad propozycjami zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym pracuje już w Sejmie zespół powołany 31 marca przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Lubnauer wątpi, by był on w stanie osiągnąć sukces.

 

- Zasiada w nim 15 osób, wszystkie one zostały wybrane przez marszałka Kuchcińskiego. Czyli mamy grupę związaną z jednym ugrupowaniem. Trudno mówić o wypracowywaniu kompromisów w zespole jednorodnym – oceniła Lubnauer w programie "Nowy Dzień z Polsat News".

 

Działaczka Nowoczesnej wyjaśniła, że w zespole zaproponowanym przez opozycję znalazłby się przedstawiciel każdego klubu parlamentarnego oraz prawnik zgłoszony przez każde z ugrupowań. Na uczestnictwo w zespole zgodziły się na razie cztery ugrupowania. Na uczestnictwo w tym gremium nie wyraziło zgody PiS.

 

"KE nie chce wchodzić w ostry konflikt z rządem" 

 

Prowadzący program Bartosz Kurek zapytał o ocenę wtorkowego spotkania premier Beaty Szydło i wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, które odbyło się w tym samym czasie, co spotkanie opozycji ws. TK.

 

- Jeszcze w piątek w Sejmie premier Szydło przedstawiała Komisję Europejską jako wroga. Myślę, że KE nie chce wchodzić w ostry konflikt z rządem, woli w porozumieniu z nim wypracować kompromis satysfakcjonujący dla obu stron - powiedziała Lubnauer. Zaznaczyła, że ciężko jej komentować ustalenia, bo nie wiej, jakie rozwiązania premier Szydło przedstawiła podczas spotkania z Timmermansem.

 

Po spotkaniu z wiceprzewodniczący KE premier Szydło powiedziała, że oboje "zgodzili się, że sprawę TK Polska musi rozwiązać sama".

 

Timmermans stwierdził natomiast, że "polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament. Wypełniają one wszystkie warunki, żeby spór został zażegnany, ale TK mógł funkcjonować bardziej transparentnie."

 

- Premier powiedziała wprost, że razem z innymi siłami politycznymi już spogląda na kierunek rozwiązania tego problemu, że został nawiązany już pozytywny dialog w przeciągu ostatnich tygodni na temat tego problemu i że będzie to rozwiązanie trwałe. KE dołoży wszelkich starań, żeby wesprzeć wszystkie strony tego konfliktu we wspólnym wypracowaniu jego rozwiązania - oznajmił Timmermans.

 

Polsat News

 

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie