Komisarz Oettinger: o polską gospodarkę nie trzeba się martwić

Biznes
Komisarz Oettinger: o polską gospodarkę nie trzeba się martwić
Flickr/BMVI/CC BY-ND 2.0

- Polska optymalnie wykorzystała europejskie fundusze strukturalne i za europejskie pieniądze rozwinęła infrastrukturę. Ma też dobre instytucje badawcze i uniwersytety. Myślę więc, że nie trzeba się martwić o polską gospodarkę, lecz że można przepowiadać jej dobre perspektywy - powiedział komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Günther Oettinger w wywiadzie dla Deutsche Welle.

Günther Oettinger przebywał w ubiegłym tygodniu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

 

Polska odniosła sukces

 

- Pod względem gospodarczym Polska jest krajem, który odniósł wielki sukces. Porównanie krzywych wzrostu minionej dekady, od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej, a tym samym od wejścia na europejski rynek wewnętrzny, pokazuje, że Polska może się pochwalić najbardziej imponującym tempem rozwoju -  ocenił komisarz.


Komisarz został także zapytany, czy istnieje ryzyko, że program społeczny polskiego rządu i wsparcie typu "Rodzina 500+" może doprowadzić do przekroczenia ustalonego przez UE limitu 3 proc. deficytu budżetowego.


- W tym wypadku z kolei mój kolega Valdis Dombrovskis (komisarz ds. euro i dialogu społecznego - red.), przedstawił nam w ubiegłym tygodniu raporty krajowe. Otóż w kwestiach budżetowych mamy w Europie inne "trudne dzieci". Nasze obserwacje nie skupiają się na Polsce - odpowiedział Günther Oettinger.

 

Komisja sprawdzi pomoc dla kopalń


Padło także pytanie o to, czy KE nie uzna pomocy dla polskich kopalń i ich dofinansowania przez państwowe spółki energetyczne za niedozwoloną pomoc państwa.


- Na razie nie umiemy odpowiedzieć na to pytanie. Ale jesteśmy gotowi służyć radą. Mamy jasne zasady konkurencji, jak też możliwości i ograniczenia dotyczące udzielania pomocy publicznej. Również w innych krajach podejmowane są działania dla umożliwienia zmian strukturalnych w górnictwie, w produkcji węgla. Dlatego będziemy badać konkretne programy pomocy i kontrolować ich cele strukturalne - stwierdził komisarz Oettinger.

 

Deutsche Welle

 

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze