Grupa Wyszehradzka chce wysłać wojska do krajów bałtyckich w ramach sił NATO

Świat
Grupa Wyszehradzka chce wysłać wojska do krajów bałtyckich w ramach sił NATO
PAP/EPA/FILIP SINGER

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej na spotkaniu w Czechach ogłosili w środę, że wspólnie pracują nad planem wysłania do krajów bałtyckich swoich oddziałów w ramach sił NATO - podaje agencja CTK. W spotkaniu wziął udział szef MON Antoni Macierewicz.

W podpisanej w środę w Liblicach deklaracji Polska, Czechy, Słowacja i Węgry oświadczyły, że szefowie resortów czterech państw będą wspólnie ustalać szczegóły planu, który zostanie zaprezentowany na lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

 

Oddziały każdego z czterech państw mają rozpocząć rotacyjną obecność w styczniu przyszłego roku. Ma to być misja głównie szkoleniowa, w ramach której oddziały będą również przeprowadzały ćwiczenia, także we współpracy z siłami państw bałtyckich.

 

Jak podaje CTK, każde z państw wyśle 150 żołnierzy, a wojska będą się wymieniać co trzy miesiące. Będą to najprawdopodobniej siły lądowe.

 

Wkład Grupy Wyszehradzkiej w bezpieczeństwo państw bałtyckich to jeden z tematów spotkania, w którym poza Antonim Macierewiczem uczestniczyli ministrowie obrony: Czech - Martin Stropnicky, Słowacji - Peter Gajdosz i Węgier - Istvan Simicsko. Ministrowie poruszyli też temat aktualnych wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w Europie oraz przygotowań do szczytu NATO w Warszawie.

 

Państwa Grupy Wyszehradzkiej opowiadają się za stałą obecnością wojsk Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich, gdyż uważają, że ich bezpieczeństwu zagraża działanie Rosji.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie