24 godziny bez alkoholu. W Lens boją się angielskich kibiców

Sport
24 godziny bez alkoholu. W Lens boją się angielskich kibiców
fot. FC Lens

Francuskie Lens wprowadzi zakaz sprzedaży alkoholu podczas rozgrywanych tam meczów piłkarskich mistrzostw Europy. W mieście spotkanie przeciw sobie zagrają m.in. reprezentację Anglii i Walii.

Liczące niespełna 40 tysięcy mieszkańców Lens to najmniejsze z miast-gospodarzy mistrzostw Europy. Włodarze miejscowości oraz regionalna policja obawiają się, że mogliby nie poradzić sobie z napływem ogromnej ilości kibiców. Szczególne niepokoje związane są ze spotkaniem Anglii z Walią, które odbędzie się 16 czerwca.

 

Komunikat jest prosty - nie masz biletu, nie przyjeżdżaj

 

Zakaz sprzedaży alkoholu ma obowiązywać przez 24 godziny, licząc od 6 rano dnia meczowego i dotyczyć wszystkich sklepów i restauracji znajdujących się poza stadionem i strefą kibica. Dodatkowo do miasta nie będzie można wwozić alkoholu. O przepisach poinformował we wtorek szef ściśle współpracującej z Francuzami brytyjskiej grupy policyjnej ds. piłki nożnej Mark Roberts.

 

- Wedle naszej wiedzy miasto zdecyduję się na wprowadzenie podobnych zakazów również podczas spotkań innych drużyn. Tak niewielkie miasteczko, z małym stadionem i skromną strefą kibica nie ma możliwości poradzenia sobie z tysiącami kibiców, którzy mogliby przyjechać na mecz bez biletów. Starają się wiec w jakiś sposób powstrzymać tę falę. Komunikat jest prosty - nie masz biletu, nie przyjeżdżaj - powiedział Roberts.

 

Stadion w Lens może pomieścić tylko 35 tysięcy osób, w strefie kibica znajdzie się zaś miejsce dla dodatkowych 10 tysięcy. Brytyjska policja apeluje to kibiców, by zamiast do Lens wybierali się do odległego o 30 kilometrów na północ Lille. Stolica regionu Nord-Pas-de-Calais, w której również rozgrywane będą mecze Euro, jest częścią ogromnej aglomeracji miejskiej i lepiej poradzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa tłumom przyjezdnych.

 

Kibice angielscy = problem

 

Kibice przybywający z Wysp mogą mieć problem z kupnem napojów wyskokowych nie tylko w Lens. Jak zapowiedział przewoźnik kolejowy Eurostar, w wielu pociągach relacji Londyn-Lille-Paryż, kursujących podczas trwania mistrzostw, obowiązywać będzie zakaz sprzedaży napojów alkoholowych.

 

Brytyjska policja szacuje, że obok 250 tysięcy posiadaczy biletów, na Euro do Francji przyjechać może dodatkowo nawet 200 tysięcy kibiców z Wysp.

 

Mecz Anglii z Walią w ramach rozgrywek grupy B będzie 102. w historii tych drużyn. Lepszy bilans spotkań mają Anglicy, którzy wygrali 66 razy. Walijczycy triumfowali 14-krotnie, ostatnie zwycięstwo odnosząc w 1984 roku.

 

Oprócz rywalizacji drużyn brytyjskich, w Lens w fazie grupowej odbędą się również mecze Albania - Szwajcaria i Czechy - Turcja oraz jedno spotkanie 1/8 finału.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie