"Zgodziliśmy się, że sprawę TK Polska musi rozwiązać sama" - Szydło po rozmowie z Timmermansem

Polska
"Zgodziliśmy się, że sprawę TK Polska musi rozwiązać sama" - Szydło po rozmowie z Timmermansem
Polsat News

- Polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament. Wypełniają wszystkie warunki, żeby spór został zażegnany, ale przede wszystkim, żeby TK mógł funkcjonować bardziej transparentnie, mógł odzwierciedlać to, co dzieje się w Polsce i żeby jego praca nie była w żaden sposób zaburzana - powiedziała premier Szydło po spotkaniu z wiceprzewodniczącym KE.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przyjechał do Polski w celu rozmowy o możliwości rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W ubiegłym tygodniu KE upoważniła Timmermansa do przyjęcia do 23 maja opinii podsumowującej prowadzony przez Komisję  dialog z rządem. Spodziewano się, że nastąpi to w poniedziałek. Teraz mówi się o środzie, kiedy podczas posiedzenia komisarzy Timmermans ma zrelacjonować prowadzony z Polską dialog .

 

- Jako członek Unii Europejskiej jesteśmy zawsze gotowi na dialog, informowanie o tym, jakie podejmujemy kroki. Jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską od dłuższego czasu. To jest dobry, konstruktywny dialog i ten dialog będzie dalej utrzymany - podkreśliła Beata Szydło po rozmowie z Fransem Timmermansem.


Premier Szydło zaznaczyła, że rozwiązanie sporu wokół TK jest dla niej kwestią istotną i priorytetową "ze względu na dobro funkcjonowania polskiego państwa". - Dlatego te propozycje, które przedłożymy, które już zostały przedłożone parlamentowi, zmierzają w tym kierunku, żeby doprowadzić do tego, żeby TK mógł spokojnie funkcjonować, żeby pracował transparentnie, aby to wszystko służyło polskiemu państwu - podkreśliła premier.

 

 

 

"Jest wola porozumienia ze strony rządu"


- To jest odpowiedzialność wszystkich instytucji, które są w  Polsce wokół tego tematu zaangażowane, abyśmy szli w jednym i tym samym kierunku - dodała.

 

Szydło zaznaczyła, że jest w tej chwili wola porozumienia ze strony większości parlamentarnej i strony rządu. - Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół TK i mają wypełnić nie tylko zasady demokratycznego państw prawa, ale chcemy także żeby były  jak najbliżej zasady praworządności - powiedziała premier.


- Stąd nasza troska o to, żeby wszystkie strony, które zaangażowane są wokół sporu o Trybunał w Polsce, które w tym sporze uczestniczą, żeby przyjęły takie rozumowanie, żeby poszukiwanie kompromisu objęło nas wszystkich. To jest w interesie polskiego państwa i obywateli - dodała.

 

 

 

"KE wesprze wszystkie strony w wypracowaniu rozwiązania konfliktu"

 

Frans Timmermans podziękował premier Szydło "za zaangażowanie na rzecz praworządności oraz rozwiązania konfliktu wokół TK". - Pani premier wyraziła silne zaangażowanie kontynuacją dialogu z KE - podkreślił wiceprzewodniczący Komisji.


- Rozwiązanie tego konfliktu można wypracować tylko w Polsce - dodał.


Timmermans podkreślił, że "w interesie UE jest, by znaleźć rozwiązanie tego problemu, ponieważ uważamy, że w pełni funkcjonujące państwa członkowskie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania UE".


- Biorąc pod uwagę fakt, że premier powiedziała wprost, że razem z innymi siłami politycznymi już spogląda na kierunek rozwiązania tego problemu, że został nawiązany już pozytywny dialog w przeciągu ostatnich tygodni na temat tego problemu i że będzie to rozwiązanie trwałe, my z KE dołożymy wszelkich starań, żeby wesprzeć wszystkie strony tego konfliktu we wspólnym wypracowaniu jego rozwiązania - zaznaczył Timmermans.

 

"Dialog niedługo dobiegnie końca, bo problem będzie rozwiązany"


- Polska ma wiodącą rolę do odegrania w UE. Doprowadzenie tego konfliktu do końca uwolni pewne siły Polski, które można wykorzystać z korzyścią dla UE. Będę kontynuował ten dialog. Myślę, że bardzo niedługo dobiegnie on do końca, bo problem będzie rozwiązany - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

 

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w której odbyło sie spotkanie premier Szydło z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem, podczas wspólnej konferencji pojawiły się unijne flagi, które wcześniej nie towarzyszyły wystąpieniom premier Szydło.

 

polsatnews.pl

prz/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie